Tüketicilerin çevreci otomobil satın alma davranışları üzerine nitel bir araştırma: Ankara ili örneği
A qualitative study on consumers' environmentally friendly automobile purchasing behavior: A case study of Ankara province
  1. Tez No: 857453
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, elektrikli ve hibrit otomobillerin sunduğu özelliklerin etkisinde, tüketici satın alma davranış özelliklerinin nasıl etkilendiği, söz konusu özelliklerin, Türkiye'deki çevreci otomobil politikalarının ve altyapısının yeterliliğinin satışlara ve otomobil sahiplerine nasıl yansıdığına dair bilgiler verilmiştir. Genelleme yapmak yerine, otomobil sahiplerini özgün bir şekilde incelenmesi, sahip oldukları hibrit veya elektrikli otomobilleri daha yakından tanınması ve son olarak otomobillerin birebir kullanıcısı olan tüketicilerin bütünsel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bütün bu düşüncelerin etkisiyle, çalışmada“nitel araştırma paradigması”temel alınmıştır. Bu anlamda, tümevarımsal bir sonuca ulaşılma amacı yer almaktadır. Bu çalışmada, görüşme türlerinden biri olan ve soruların önceden belirlendiği fakat daha fazla veriye ulaşabilmek için soruların sonlarına eklemeler yapılması mümkün olan“yarı-yapılandırılmış görüşme”tekniği kullanılmıştır. Bu araştırma, kapsadığı birim sayısına göre örneklem araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, Ankara'da ikamet eden ve çevreci otomobil segmentinde yer alan hibrit ve elektrikli otomobil sahipleri oluşturmaktadır. Bu evrene ulaşabilmek için örneklem grubunun belirli niteliklere sahip olmasının hedeflendiği ve katılımcı sayısının arttırılması amacıyla“kartopu (snowball sampling) örneklemesi”yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tablolar ve yüzdesel veriler ile değerlendirilmiştir. Öneriler kısımlarında ve araştırma verisinin açıklamalarında daha geniş çaplı analizler ve yorumlar görülebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide information on how the features offered by electric and hybrid cars influence consumer purchasing behavior, and how these features are reflected in sales and car owners in terms of the adequacy of environmental car policies and infrastructure in Turkey. Rather than making generalizations, the study aims to examine car owners in a unique way, allowing for a closer understanding of their hybrid or electric vehicles, and ultimately, a holistic evaluation of consumers who are the direct users of these cars. Influenced by all these considerations, the study is based on the“qualitative research paradigm,”with the goal of reaching an inductive conclusion. In this study, the“semi-structured interview”technique is used, where questions are predetermined but additional queries can be added at the end to obtain more data. The research is a sample study based on the number of units covered. The population of the study consists of hybrid and electric car owners residing in Ankara who fall within the environmentally friendly car segment. To reach this population, the“snowball sampling”method is employed, aiming for specific qualities in the sample group and increasing the number of participants. The collected data is evaluated using tables and percentage data. More comprehensive analyses and interpretations can be found in the recommendation sections and explanations of the research data.