Determination of phytochemical composition and biological activities of Fumaria Officinalis
Fumarıa Offıcınalıs'in fitokimyasal kompozisyonu ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 857469
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DOÇ. DR. MUSTAFA SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Şifalı bitkiler, ilaç kurşun bileşiklerinin kaynağı olarak her zaman önemli bir rol oynamıştır. Son on yılda, hastalıklara karşı, özellikle de uzun vadeli yönetim gerektiren kronik hastalıklara karşı çeşitli aktivitelere sahip doğal bitkilere yönelik artan bir talep var. Bu nedenle tıbbi bitkilerin ilaç kurşun bileşikleri için kaynak materyal olarak kullanılması her zaman ilaç araştırma sürecinin çok önemli bir parçası olmuştur. Bu bitkilerden biri de F. Officinalis'tir. Bu tez, iki farklı ülkeden (Irak ve Türkiye) Fumaria ekstraktlarının potansiyel farmakolojik terapötik özelliklerine ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır. Asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz enzimlerinin inhibitör etkilerinin, antimikrobiyal aktivitelerinin, toplam oksidan seviyelerinin, toplam antioksidan seviyelerinin, oksidatif stres indekslerinin ve fenolik/flavonoid içeriğinin değerlendirilmesi bu araştırmanın ana odak noktasıydı. Çeşitli testlerden elde edilen sonuçlar, her iki Fumaria ekstraktının da umut verici farmakolojik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular fumaria bitkileri üzerine yapılan önceki çalışmalarla uyumludur ve bunların farmakolojik potansiyelini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants have always played a pivotal role as sources for drug lead compounds. Early humans, driven by their instinct and experience treated illnesses by using plants. During the last decade there has been a growing demand for natural plants having diverse activities towards diseases especially chronic ones that need long term management. Because of this the use of medicinal plants as source materials for drug lead compounds has always been a crucial part of the drug research process. One of such plant is F. officinalis. This thesis offers valuable insights into the potential pharmacological therapeutic properties of Fumaria extracts from two different countries: Iraq and Türkiye. Assessing the inhibitory effects of acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzymes, their antimicrobial activities, total oxidant levels, total antioxidant levels, oxidative stress indexes and phenolic/flavonoid content were the primary focus of this research. Results from the various tests suggest that both Fumaria extracts have promising pharmacological properties. These findings align with previous studies on Fumaria plants and confirms their pharmacological potential.