Türkiye'de demiryollarımızın geçmişi, bugünkü durumu ve geliştirilmesiyle, trafik kazalarının azaltılmasına ilişkin araştırma
A Research regarding past and present situantion improverment of the Turkish rail ways, reducing the number of traffic accidents
- Tez No: 85748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
TÜRKİYE'DE DEMİRYOLLAREVUZIN GEÇMİŞİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELİŞTİRİLMESİYLE, TRAFİK KAZALARININ AZALTILMASINA İLİŞKİN ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Hakan ALTINDİREK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1999 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de demiryollarının geçmişi, bugünkü durumu ve geliştirilmesinin karayollarında meydana gelen kazaların azaltılmasına etkisi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğünün yıllara göre alman istatistik sonuçları ve karayollarının çeşitli güzergahlarmda yapılan istatistiki sonuçlara göre kazaların yoğun olduğu yerler tespit edilerek buradan geçebilecek demiryollarının uygun olup olmadığı araştırıldı. Bu çalışma sonucunda, karayolları ile yapılan her türlü taşımacılığın demiryollarına göre daha pahalı ve riskli olduğu tespit edildi. Dolayısıyla demiryollarının daha güvenli ve ekonomik obuası nedeniyle demiryollarına gereken önemin verilmesi gerektiği ortaya kondu. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 23 Trafik Terimleri, Planlama ve Uygulama 128 Yrd.Doç.Dr.Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
A RESEARCH REGARDING PAST AND PRESENT SITUANTION IMPROVERMENT OF THE TURKISH RAILWAYS, REDUCING THE NUMBER OF TRAFFIC ACCIDENTS (M.ScThesis) Hakan ALTINDİREK GAZİ UNIVERSITY UNSTTTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this guick there is a research about our railways state and there is a research how we can devolop to carry on railways. Statistical result on railways, which were made by General Police Department, Turkish Railways General Department, and Main roads General Department, were exemined and the places, that the traffic accidents were been much, were searched for appropriate the railways which will pass those places. The results of this guick that carrying on main raads is expensive and risky but carrying on raliways is economic and safe. Consequently those results put forward to attach imparlance to the railways. Science code :23 Key Words : Traffic, planning and practice Page number :128 Adviser :Yrd.Doç.Dr.Kurtuluş BORAN