Geleneksel Türk halk müziği repertuarının okul müziğine uygunluğu üzerine bir inceleme
A Treatiste on the traditional Turkish folk music repertoire the frame of music schools
  1. Tez No: 85750
  2. Yazar: HASAN ARAPGİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Geleneksel Türk Halk Müziği ' nin ilk ve orta öğretimdeki yeri ele alınarak, müfredat programlarındaki makamlara karşılık gelen 6 adet ayak ( dizi ) incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Türk Halk Müziği repertuarından alınan 1000 eser ses alanı, söz yapısı, ritim yapısı, uzunluk, usul, bakımından taranmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, araştırma kapsamına giren 6 ayağın ( dizinin) eğitim müziğine yönelik dizileri verilerek, okul müziğine uygun aktarımları yapılmış ve her ayaktan 5 adet ezgi oluşturulmuştur. Bu ezgilere paralel olarak 4 er adet okul düzeyinde eserin aktarımı yapılmış ve bir repertuar oluşturulmaya çalışılmıştır. Bilim KoduAnahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 5000019 Ayak (dizi), okul müziği, analiz Doç. Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
In this study, the Traditional Turkish Folk Music has been examined for its place in the primary and secondary school education programme together with the examination of six ayak corresponding to those found inthe Traditional Turkish Folk Music. For this purpose, 1000 folkloric pieces found in the Turkish Folk Music repertoire of Turkish Radio and Television Association have been examined for their voice register, lyrics, rhythm structure, the length and scales. According to the results obtained, the examined six ayak were adjusted to the educational structure in schools and five melodies were formed from each ayak for educational purposes. In parallel to these melodies, four folkloric songs for each mode were placed as adjuncts to form a teaching repertoire. Science Code Keywords Page Number Advicer 5000019 Ayak, school music, analysis. 109 Ass. Prof. Dr. Salih AKKAŞ