Erbiyum katkılı fiber yükselteçlerin (EDFA) modellemesi ve bilgisayarlı kazanç simulasyonu
Modelling of erbium doped fiber optik amplifiers and simulation of gain with computer
- Tez No: 85751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
EDFA Tekniği 1987 yılından beri yaygın olarak kullanılmaktadır. 1996 yılında kurulan ve ingiltere ile Amerika'yı birbirine bağlayan TAT-12-13 kablolarında EDFA kullanılmakta ve 5 G bit/sn 'de iletim yapılmaktadır. Bu yükselteçlerde 30-50 dB arasında kazanç sağlanmakta olup, gürültü faktörleri 4-5 dB civarındadır. Bu tez çalışmasında pamp gücüne, sinyal gücüne ve Er+3 yoğunluğuna bağlı oran ve yayınım denklemleri elde edildi. Mesafeye ve pompalama gücüne bağlı olarak sinyal gücü ve kazançtaki değişimler hesaplanarak grafiksel görüntülenmesi delphi programlama dili ve euler nümerik çözümleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Tez çalışmamın referans çıkış noktası, P. Urguhart & T. J. Whitley,“Long Span Fiber Amplifiers”(Applied Optics, V.29 (24), P 3503-3509)) adlı çalışmaları olmuştur. Söz konusu yayında yapılan çalışmalar tamamiyle bizim çalışmamızda da incelenmiş olup, deneysel çalışma verileri teorik olarak doğrulanmıştır Anahtar Kelimeler EDFA, Erbiyum, Fiber, Yükselteç.Apsorblama
Özet (Çeviri)
MODELLING OF ERBIUM DOPED FIBER OPTIC AMPLIFIERS AND SIMULATION OF GAIN WITH COMPUTER (MASTER THESIS) Murat ARI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December,1998 ABSTRACT The technique of EDFA has been used widespreadly since 1987.EDFA had been used in TAT-12-13 cables which was set up in 1996 and linked England to USA.A 5 G bit/sn conduction has been achieved.The gain was 30-50 dB and the noise factors were about 4-5 dB in these amplifiers. In this study, propagation equations and ratio regarding to pomp power, signal power and the density of Er+3 has been achieved.The signal power has been realised regarding to distance and pomp power. Its graphical display has been realised by Delphi Programming Language and Euler numerical analysis method with the calculation of changes in gain. The referance output of my thesis was the study'Long Span Fiber Amplifiers' (Amplified Optics.V.29 (24), P 3503-3509) written by P. Urguhart & T.J. Whitley.The mentioned studies have also been examined in our study and experimental work data have been confirmed theorotically. Key Words : EDFA, Erbium, Fiber, Amplifier, Absorbation