E-ticaret web sitelerinde scroll çeşitlerinin değerlendirilmesi: Kullanım kolaylığı, memnuniyet, işlevsellik ve satın alma üzerindeki etkileri
Evaluation of scroll types in e-commerce sites: Effects on ease of use, satisfaction, functionality and purchasing
  1. Tez No: 857506
  2. Yazar: KÜBRA OVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN SERTAÇ ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnternetin yaygınlaşması, günümüzde e-ticaretin en önemli alışveriş kanallarından biri haline gelmesine zemin hazırlamıştır. Bu durum, e-ticaret platformları arasında sıkı bir rekabet ortamının oluşmasına neden olmuştur. Rekabet avantajı elde etme hedefinde olan e-ticaret platformları, özellikle kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik çabalarını artırmıştır. Kullanıcı deneyimini etkileyen önemli unsurlardan biri, e-ticaret web sitelerinde karşımıza çıkan sayfa kaydırma (scroll) işlemidir. Bu çalışma, günümüzde en yaygın olarak kullanılan Infinite Scroll (sonsuz kaydırma), Pagination (sayfalandırma) ve Load more (daha fazla yükle) gibi kaydırma türlerini ele alarak, bu türlerin kullanım kolaylığı, memnuniyet, işlevsellik ve satın alma üzerindeki etkilerini test ederek incelemektedir. Bu deneysel araştırma kapsamında, Türkiye'de en çok ürün satılan kategorilerden 27 ürün seçilmiştir. Deneyde yer alan e-ticaret web sitelerinin tasarımı, genel e-ticaret web sitelerine oldukça benzer bir yapıya sahiptir. Bu web siteleri, tasarımları ve içerikleri birebir aynı olmasına rağmen, sadece kaydırma türlerinin farklı olduğu üç e-ticaret sitesi üzerinde gerçekleştirilen deney, Türkiye sınırları içinde yaşayan 390 katılımcının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS aracı kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, önerilen hipotezlerin çalışma verileriyle desteklenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread adoption of the internet has paved the way for e-commerce to become one of the most significant shopping channels today. This situation has led to a fierce competitive environment among e-commerce platforms. E-commerce platforms striving to gain a competitive advantage have particularly intensified their efforts to enhance user experience. One of the important factors influencing user experience is the scrolling process encountered on e-commerce websites. This study examines the most commonly used scrolling types today, such as Infinite Scroll, Pagination, and Load More, testing their ease of use, satisfaction, functionality, and impact on purchasing behavior. Within the scope of this experimental research, 27 products were selected from the categories with the highest sales in Turkey. The design of the e-commerce websites involved in the experiment closely resembles that of general e-commerce websites. Despite having identical designs and contents, the experiment was conducted on three e-commerce sites with only different scrolling types, with the participation of 390 respondents residing within the borders of Turkey. The collected data were analyzed using the SPSS tool. As a result, it was found that the proposed hypotheses were not supported by the study data.