Büyük ölçekli sabit enerji depolama sistemleri için batarya teknolojilerinin araştırılması
Research of battery technologies for large-scale stational energy storage systems
  1. Tez No: 857551
  2. Yazar: NURULLAH KOCAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyadaki enerji kaynaklarının kısıtlı olması, üretim maliyetlerinin yüksekliği, ülkeleri dışa bağımlı ve pahalı enerji kullanmaya sevk etmektedir. Diğer yandan ise geleneksel enerji üretim yöntemleri çevreye verdiği zarar her geçen gün artmaktadır. Konvansiyonel yakıtların kullanılması, sera gazı salınımını artırmakta ve buna bağlı olarak küresel ısınma gibi bütün dünyayı etkileyebilecek önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, nüfusun artması enerjiye olan ihtiyacı da artırmaktadır. Bu problemlerin çözümlerinden biri olan enerji depolama sistemlerinin önemi de giderek artmaktadır. Bu çalışmada enerji depolama sistemleri ve bataryalar hakkında genel bilgiler anlatılarak, büyük ölçekli sabit enerji depolama sistemleri için batarya teknolojileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca büyük ölçekli enerji sistemlerinin genel özellikleri anlatılarak çalışma prensipleri detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The limited energy resources in the world with high production costs lead countries to depend on foreign sources with expensive energy prices. On the other hand, the environmental damage due to traditional energy production methods has increased day by day. The use of conventional fuels increases greenhouse gas emissions and can lead to, important problems that can affect the whole world, such as global warming, green gas release, etc. The development of technology and the increase in population also increase the need for energy sources. The importance of energy storage systems, which is one of the solutions to these problems, has increased these days. In this study, general information about energy storage systems and batteries is explained and information about battery technologies for large-scale stationary energy storage systems is investigated. In addition, the general characteristics of large-scale energy systems and their operating principle are explained.