Orta kalibre bir topun iç balistik performansına namlu parametrelerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of barrel parameters on the interval balistic performance of a medium caliber gun
  1. Tez No: 857550
  2. Yazar: MEHMET ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; orta kalibre bir topun iç balistik performansına namlu parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Orta kalibre namlularda çok fazla mekanik yapı mevcuttur ve bu yapıların namlu balistik değerlerine olan etkileri incelenerek optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. Öncelikle namlu balistik değerlerini etkileyen faktörler belirlenmiş ve istenilen amaca yönelik olarak optimize edilmiştir. Orta kalibre namlu çeşidinin fazla olması ve kriterlerinin fazla olması nedeniyle optimizasyon uzayını çok büyük bir hale getirmiştir. Bu sebeple Taguchi deneysel tasarım yöntemi kullanarak gerekli deneysel tasarım sayısı belirlenmiştir. Orta kalibre namlu iç balistiğine etki eden faktörler belirlenmiş ve bu girdiler ile namludan çıkan merminin karakteristik değerlerini belirlemek için matematiksel modellemesi yapılmıştır. Namluların yapısında mevcut olan yiv-setin genişliği, derinliği, helis açısı ve yiv-setin geometrisi gibi iç balistiğe etki eden değerlerdeki değişimlerin namludan çıkan merminin, çıkması için geçen süre, doğrusal hızı ve açısal hızına etkileri karşılaştırılmıştır. Çıkış değerlerin literatürde belirlenmiş değerleri sağlaması için gerekli olan giriş değerlerine optimize edilmiştir. Yapılan çalışmalara ait sonuçlar grafikler ve tablolar şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of barrel parameters on the internal ballistics performance of a medium caliber gun has been investigated. There are many mechanical structures in medium caliber barrels, and studies on the optimization by examining the effects of these structures on barrel ballistic values have been carried out. Firstly, the factors affecting barrel ballistic values have been determined and optimized according to the desired purpose. Due to the large number of medium caliber barrel types and criteria, the optimization space has become very large. Therefore, using the Taguchi experimental design method, the necessary number of experimental designs has been determined. Factors affecting the internal ballistics of medium caliber barrels have been determined, and mathematical modeling has been done to determine the characteristic values of the bullet exiting the barrel with these inputs. Changes in values affecting internal ballistics such as the width, depth, helix angle, and geometry of the rifling in the structure of the barrels have been compared for their effects on the time, linear velocity, and angular velocity of the bullet exiting the barrel. The input values necessary to ensure that the output values meet the predetermined values in the literature have been optimized. The results of the studies have been presented in the form of graphs and tables.