CFD analysis of a missile for unmanned aerial vehicle
İnsansız hava aracı için tasarlanan bir füzenin HAD analizi
- Tez No: 857582
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Akışkanlar mekaniğinde süpersonik akışlarda nesnelerin sürüklenmesinin bilgisi çok önemlidir. Sürtünme azaltılarak uçuş ve uzay araçlarının performansı artırılabilir, enerji tasarrufu sağlanabilir. Bir füzenin performansını değerlendirmek için gereken ana aerodinamik katsayılar; sürükleme, kaldırma ve moment katsayılarıdır. HAD analizi maliyet ve işçilik açısından uygun olduğundan bu katsayılar HAD ile sayısal olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada, AIM 120 AMRAAM Füze şekli esas alınarak insansız hava araçlarında kullanılmak için süpersonik bir füze oluşturulmuştur ve Ansys Fluent yazılımı kullanılarak HAD ile Spalart-Allmaras, k-ω, SST ve k-ε, Gerçekleştirilebilir türbülans modellemelerinde 1.5, 2, 2.5 Mach sayılarında 0°, 6°, 12°, 18° hücum açılarındaki moment, kaldırma ve sürükleme katsayıları, ayrıca kaldırma/sürükleme oranı ve moment/sürükleme oranı hesaplanmıştır. Süpersonik füze için yapılan analizlerdeki amaç, tasarlanan geometrinin aerodinamik uygunluğunu incelemek ve optimum türbülans modelini belirlemektir. Sonuçlar değerlendirildiğinde optimum türbülans modeli k-ω, SST olarak belirlenmiştir. Roket lüle tasarımında koni nozzle modelinde HAD analizleri gerçekleştirilmiştir. Roket lüle boğaz çapı azaldıkça hava daha fazla sıkışmaktadır ve Mach sayısının arttığı görülmektedir. Roket lülesinde Mach sayısının 4.5 Mach'ı geçmesi durumunda roket lülesinde hipersonik akış gözlenebilmektedir. Bu tezde, boğaz çapı 30 mm, 40 mm ve 50 mm olan koni lüleler tasarlanmıştır ve k-ε, Gerçekleştirilebilir türbülans modeli ve k-ω, SST türbülans modelinde HAD analizleri ile optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak 50 mm boğaz çapına sahip koni lülenin süpersonik akış rejiminde kullanılabilirliği HAD analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding object drag in supersonic flows is crucial for fluid mechanics. Energy savings and improved flight and spacecraft performance are both possible with decreased friction. The main aerodynamic coefficients required to assess a missile's performance are drag, lift and moment coefficients. Since CFD analysis is suitable in terms of cost and labor, these coefficients can be evaluated numerically with CFD. Based on the AIM 120 AMRAAM Missile shape, a supersonic missile was constructed for use in unmanned aerial vehicles in this thesis. The lift, moment and drag coefficients, lift/drag ratio and moment/drag ratio were calculated using the k-ω, SST turbulence model, the Spalart-Allmaras turbulence model and the k-ε, Realizable turbulence model with CFD using Ansys Fluent software at 0°, 6°, 12°, and 18° angles of attack at 1.5, 2, 2.5 Mach numbers. The purpose of the analysis for the supersonic missile is to examine the aerodynamic suitability of the designed geometry and to determine the optimum turbulence model. When the results were evaluated, the optimum turbulence model was determined as k-ω, SST turbulence model. CFD analyses were carried out on the cone nozzle model in the rocket nozzle design. As the rocket nozzle throat diameter decreases, the air becomes more compressed and Mach number is seen that the increases. If the number of Mach in the rocket nozzle exceeds Mach 4.5, hypersonic flow can be observed in the rocket nozzle. In this thesis, cone nozzles with throat three different diameters which are 30, 40, and 50 mm were created and optimization studies of throat diameters were carried out with CFD analyzes in the k-ε, Realizable turbulence model and k-ω, SST turbulence model. Consequently, CFD research was used to determine the cone nozzles applicability in the supersonic flow domain with a throat diameter of 50 mm.