Bir hemşirelik yüksekokulunda öğrenci hemşirelerin basınç ülserini önlemeye yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of student nurses on pressure ulcer prevention in a nursing school
- Tez No: 857587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma bir hemşirelik yüksek okulunda öğrenci hemşirelerin basınç ülserini önlemeye yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Mayıs 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında 18 yaş üzeri olan, bilgilendirilmiş onam alınan Demiroğlu Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksek Okulu Hemşirelik bölümü 2.,3.,4. sınıf öğrencilerinden araştırmaya katılmayı kabul eden yaklaşık 295 öğrenci oluşturdu. Veriler, literatürler doğrultusunda hazırlanan“Öğrenci Bilgi Formu”ve Beeckman ve arkadaşları tarafından 2010 yılında geliştirilen, 2016 yılında Tülek ve arkadaşları tarafından Türkçeye uyarlanan“Basınç Ülseri Önlemede Bilgi Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min, max, medyan, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin genel bilgi düzeyi ortalaması 10,47±2,77 olarak saptandı. Temalarda ise ortalamalar,“Etiyoloji ve Gelişme”teması için 2,25±1,16,“Sınıflama ve Gözlem”teması için 2,02±1,04,“Risk Değerlendirmesi”teması için 8,87±0,75,“Nutrisyon/Beslenme”teması için 0,61±0,49,“Basınç/ Yırtılma Miktarını Azaltan Önleyici Girişimler”teması için 2,78±1,21,“Basınç/ Yırtılmanın Süresini Azaltmak için Önleyici Girişimler”teması için 1,93±1,00 olarak bulundu. Sonuç: Öğrencilerin basınç ülserinin önlenmesine yönelik yeterli ve güncel bilgiye sahip olmasına dair gerekli düzenlemelerin yapılarak teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with the aim of determining nursing student's knowledge of ways to prevent pressure ulcers. Materials and Method: The study group consisted of 295 student's majoring in the second, third and fourth grades in the Nursing School of Demiroğlu Science University Florance Nightingale Hospital, who willingly consented to take part in this research. The data was collected via“Student İnformation Form”prepared based on the related articles and ''The Pressure Ulcer Knowledge Assessment Tool (PUKAT)'' developed by Beeckman and his counterparts in 2010 and translated into Turkish by Tulek and her counterparts in 2016. The obtained data was analyzed in light of SPSS for Windows 25.0 Program. During the evaluation of the data, descriptive statistical methods (number, percentage, min, max, median, average, standard deviation) were implemented. Findings: The student's general level of knowledge averaged 10,47± 2,77. When the subjects were seperately tahen into account, the average was 2,25± 1,16 for Ethiology and Development, 2,02±1,04 for Classification and Observation, 8,87± 0,75 for Risk Assessment, 0,61± 0,49 for Nutrition, 2,78±1,21 for Preventive measures to reduce the amount of pressure/shear, 1,93± 1,00 for Preventive measures to reduce the duration of pressure/shear. Conclusion: Necessary arrangements are needed to be made and encouragement in order for studenst's to gain adequate and up to date information about pressure ulcers prevention.