Pascal ve C tabanlı bilgisayar dillerinin performans karşılaştırımı
The Performance comparing of pascal and C based computer languages
- Tez No: 85759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
PASCAL VE C TABANLI BİLGİSAYAR DİLLERİNİN PERFORMANS KARŞILAŞTIRIMI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin BAŞDAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 1999 ÖZET Bu çalışmada, Pascal ve C tabanlı dillerin özellikleri, program yapılan ve programlama yönünden avantaj ve dezavantaj lan araştınlmıştır. Pascal ve C tabanlı programlar tek tek yazılıp bilgisayarda test edilmiştir. Testler sonrası test zamanlan kayıt edilmiştir. Ankara, Muğla ve İstanbul'daki Kütüphanelerdeki ilgili literatür ve internet taranarak konu incelenmiştir. İlgili literatürün yetersizliğinden dolayı performans testi yapılacak olan programlar konuya uygun olarak tarafımdan geliştirilmiştir. Performans testi ile ilgili sonuçlar, tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6190202 Performans, Pascal, C, Programlama, Görsel diller. 127 Yrd.Doç.Dr. H. İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 THE PERFORMANCE COMPARING OF PASCAL AND C BASED COMPUTER LANGUAGES (M. Sc. Thesis) Hüseyin BAŞDA? GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT In this study, the advantages and disadvantages of the Pascal and C based computer languages are searched in program structures and programming ways. The Pascal and C based programs are written separately and tested in a computer. The times of the tests are recorded. The subject is searched through related literature and internet in the libraries in Ankara, İstanbul and Muğla. Because of the shortage of the literature, the programs which are to be tested about performance are developed related to the subject by me. The results are given by tables and graphics. Science code : 6190202 Key Words : Performance, Pascal, C, Programming, Visual Languages Page number : 127 Adviser : Assist.Prof.Dr. H. Ibrahim BÜLBÜL