İç nokta algoritmaları ve simpleks yöntemi ile zamansal karşılaştırma
Interior point algorithms and comparsion regarding time with the simplex method
- Tez No: 85760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İÇ NOKTA ALGORİTMALARI VE SİMPLEKS YÖNTEMİ İLE ZAMANSAL KARŞILAŞTIRMA ( Yüksek Lisans Tezi) E. Eser BAYLAKOGLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Doğrusal Programlama, İç Nokta algoritmaları ve iç nokta algoritmalarından, Primal, Dual ve Primal-Dual algoritmalar anlatılmıştır. Doğrusal Programlama problemlerinin optimizasyonunda kullanılan iki farklı yöntem olan Simpleks algoritması ve îç Nokta algoritmasının işlem süreleri arasındaki fark deneysel olarak incelenmiştir Giderek artan sayıda kısıt ve değişkenlere göre çalıştırılan Visual Basic dilinde yazılmış bilgisayar programının verdiği sonuçlara göre, her iki algoritmanın da çözüm hızının nasıl değiştiği deneysel olarak gözlenmiş, 20 adet deneyin ortalama sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlara göre, iç nokta algoritmasının belirli bir kısıt ve değişken sayısından sonra, Simpleks algoritmasından daha çabuk çözüme ulaştığı görülmüştür. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Optimizasyon, İç nokta algoritması, Simpleks algoritması Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan Alp
Özet (Çeviri)
INTERIOR POINT ALGORITHMS AND COMPARISON REGARDING TIME WITH THE SIMPLEX METHOD ( M. Sc. Thesis ) E. Eser BAYLAKOGLU GAZI UNIVERSITY INSTHJTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT Linear Programming, Interior Point algorithms and Primal, Dual and Primal- Dual algorithms which are involved in the Interior Point algorithms are explained. According to the results of the Visual Basic computer programme which was run for increasing number of constraints and variables, it was experimentally seen how their solving speeds are changed and average results of 20 experiments' are given. According to these results, it is seen that after a definite number of constraint and variable, the Interior Point algorithm gives result quicker than the Simplex algorithm. Science Code : Key Words : Optimization, Interior Point algorithm, Simplex algorithm Page number : 79 Advisor : Ass. Prof. îhsan Alp TEC TffllBEKA?arTİM TOT“”.;?