Kars'ta sekülerleşme eğilimleri: Kağızman örneği
Secularization trends in Kars: Kağızman example
- Tez No: 977248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YALÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Sekülerleşme kavramı, toplumsal ve kültürel değişimlerin etkisiyle kullanım alanı genişleyen bir terim haline gelmiş; bireylerin dine yönelik tutum ve yönelimlerinde belirleyici bir etkiye sahip olmuştur. Toplumsal koşulların değişmesiyle birlikte bireylerin dini pratikleri uygulama biçimlerinde çeşitli dönüşümler meydana gelmiştir. Bu araştırmada, söz konusu değişimlere neden olan faktörler sistematik biçimde incelenmiştir. Araştırmada, sekülerleşme eğilimleri gösteren toplumlarda meydana gelen değişimler ve etkileri ele alınmaktadır. Bu çalışmada, sekülerleşme olgusu genel teorik çerçevede ele alınmakta; özelde ise Kars iline bağlı Kağızman ilçesi örneği üzerinden sekülerleşmenin toplumsal yansımaları ve etkileri analiz edilmektedir. Bu bağlamda, sekülerleşme kavramı, modernleşme süreciyle birlikte bireysel ve toplumsal yaşam biçimlerinde meydana gelen dönüşümleri ele almaktadır. Bu araştırma, Kağızman ilçesi özelinde gerçekleştirilen saha çalışması ile belirli bir yerleşim yerinin dini tutumlarını, sekülerleşme süreci bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of secularization has become a term whose field of use is expanding due to the influence of social and cultural changes; had a decisive effect on the attitudes and orientations of individuals towards religion. With the change of social conditions, various transformations have occurred in the implementation of religious practices of individuals. In this study, the factors causing these changes were systematically examined. The main topics mentioned in this study and the changes and effects of the societies showing secularization tendencies are discussed. In this study, the phenomenon of secularization is discussed with its general theoretical framework; In particular, the social reflections and effects of secularization are analyzed on the example of Kağızman district of Kars. In this context, the phenomena of modernization and secularization, which are often mentioned together with the concept of secularization, become noteworthy. This study aims to analyze the religious attitudes of a certain settlement in interaction with the process of secularization with the field research conducted in Kağızman district.