Tıp fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığının yaşam kalitesi ve yorgunluk şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between internet addiction and quality of life and fatigue severity in medical students
- Tez No: 857602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Sorunlu bilgisayar kullanımı, dünya çapında tartışılan, büyüyen bir sosyal sorun olarak görülmektedir. İnternet bağımlılığı bozukluğu nörolojik komplikasyonlara, psikolojik rahatsızlıklara ve sosyal sorunlara neden olarak hayatları mahvetmektedir. Bu çalışmanın amacı, tıp fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığının yaşam kalitesi ve yorgunluk şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesidir Gereç-Yöntem: Bu çalışma 24.10.2022-24.01.2023 tarihleri arasında 502 öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı tipte, retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada öğrencilere sosyodemografik bilgileri içeren bir veri formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, KF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği uygulandı. Bulgular: Bu çalışmaya katılan 502 öğrencinin %60,4'ü kız (n=303), %39,6'sı (n=199) erkekti. Katılımcıların %40,2'sinin (n=202) internette geçirdiği süre 3 saatten az, %50,2 sinin (n=252) internette geçirdiği süre 3-6 saat arası, %9,6'sının (n=48) internette geçirdiği süre 6 saatten fazla olarak saptandı. Katılımcıların %92,6'sı (n=465) normal internet kullanıcısı, %7,4'ü (n=37) riskli internet kullanıcısıydı. Katılımcıların %43'ünün (n=216) yorgunluk durumunun olmadığı, %57'sinin (n=286) yorgunluk durumunun olduğu saptanmıştır. KF-36'nın alt ölçeklerine göre ortalama ve standart sapmaları; fiziksel fonksiyon 92,24±13,08, fiziksel rol güçlüğü 72,55±35,95, ağrı 69,96±19,95, vitalite/canlılık 46,65±20,14, sosyal fonksiyon 64,40±22,67, emosyonel rol güçlüğü 47,54±43,48, mental sağlık 57,45±18,65, genel sağlık 59,41±18,23 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Problematic computer use is a growing social problem that is being discussed worldwide. Internet addiction disorder destroys lives by causing neurological complications, psychological disorders, and social problems. The aim of this study was to evaluate the relationship between Internet addiction and quality of life and fatigue severity in medical students. Materials and Methods: This study was conducted with 502 students between 24.10.2022-24.01.2023. The study is a descriptive, retrospective study. In the study, a data form including sociodemographic information, Young Internet Addiction Scale, KF-36 Quality of Life Scale, and Fatigue Severity Scale were applied to the students. Results: Of the 502 students who participated in this study, 60.4% were female (n=303) and 39.6% (n=199) were male. It was found that 40.2% (n=202) of the participants spent less than 3 hours on the internet, 50.2% (n=252) spent between 3-6 hours on the internet, and 9.6% (n=48) spent more than 6 hours on the internet. 92.6% (n=465) of the participants were normal internet users and 7.4% (n=37) were risky internet users. It was found that 43% (n=216) of the participants did not have fatigue and 57% (n=286) had fatigue. The mean and standard deviations according to the subscales of the SF-36 were as follows: physical function 92.24±13.08, physical role difficulty 72.55±35.95, pain 69.96±19.95, vitality/vitality 46.65±20.14, social function 64.40±22.67, emotional role difficulty 47.54±43.48, mental health 57.45±18.65, general health 59.41±18.23.