Dijital olarak alınan imzaların belge inceleme açısından değerlendirilmesi
Examination of digitally captured signatures for questioned document
  1. Tez No: 857607
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Forensic Medicine, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Adli bilimler alanında oldukça geniş bir alan olan belge incelemede en çok karşılaşılan vaka türleri arasında hukuki ihtilafa neden olmuş, genellikle kağıt üzerine hazırlanan belgelerin incelenmesi ve üzerindeki imzanın aidiyetinin belirlenmesi yer alır. Gelişen teknoloji ile birlikte kağıt kullanımının azaltılması, işlem süreçlerinin güvenirliğinin arttırılarak hızlandırılması amacıyla birçok sektörde işlemler artık dijital ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Özellikle asimetrik şifrelemelerle dokümanları güvence altına alan açık anahtar alt yapılarının gelişmesi ile birlikte elektronik imzaların kullanımı yaygınlaşmaya başlamış bu vesile ile elektronik imzayla benzer şekilde işleyen dijital olarak alınan imzalar hayatın akışında aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu duruma paralel olarak belge üzerinde işlenen suçlar değişime uğramış, elektronik ortamda hazırlanarak dijital olarak imzalanmış belgeler de hukuki ihtilafa neden olmaya başlamıştır. Adli makamların belgede sahtecilik kapsamında yeni karşılaştıkları bu durumda dijital olarak alınan belgeleri veya imzaları inceleyecek uygun alt yapıya sahip laboratuvarların ve belge inceleme uzmanlarının olmayışı problem oluşturmaktadır. Bunun temel nedeni tüm dünyada yeni olan bu süreçte imza alımında ve incelenmesinde farklı donanımların ve yazılımların kullanılıyor olması, incelemede kullanılacak olan uluslararası standartların henüz oluşturulmaya başlanmış olması gibi nedenler sayılabilir. Bu doktora tezi ile dijital olarak alınan imzalar incelenerek hem literatüre katkı sağlamak hem de belge inceleme uzmanlarını bu konuda bilgilendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilkkısmında kişilerin dijital olarak alınan imzalarının zaman içerisinde varyasyon gösterip göstermediğinin incelenmesi ikinci kısmında ise dijital olarak alınan imzaların taklit edilmesi durumunda taklitçilerin imza verileri ile original imzaların verileri kıyaslanarak aralarında fark olan verilerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Böylece kişilerin dijital olarak alınan imza verilerinin bir yıllık bir zaman içinde ne gibi değişime uğradığı bilgisi literatür için bir ilk olması ve yine literatürde henüz çalışılmadığı görülen farklı tür tersim kompleksliğine sahip imzalar bir arada incelenerek bulunacak verilerin sahtecilik çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın son kısmında kapasitif ekran özellikli tabletin basınç ve kuvveti arasındaki korelasyonun belirlenerek kuvvetin normalizasyonunun sağlanması gerçekleştirilmiştir. Literatürde bu çalışmada kullanılan marka ve model kapasitif özellikli tablet ve ona uyumlu pasif kapasitif kalemle henüz çalışma yapılmamış olup basınç ile kuvvet korelasyonuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma ile literatürdeki eksikliğin giderilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Forensic Document examination, which is a very broad field in the forensic sciences, the most common types of cases include examining the questioned documents that have caused legal disputes, usually prepared on paper, and determining the identity of the signature on them. With developing technology, transactions in many sectors are now carried out in digital environments in order to reduce paper usage and increase the reliability od documents and elevate speed of transaction processes. Especially with the development of public key infrastructures that secure documents with asymmetric encryption, the use of electronic signatures has become widespread, and digitally captured signatures, which function similarly to electronic signatures, have begun to be actively used in the flow of business life. In parallelly the crimes committed on documents have changed according to technological developmets, and documents prepared electronically and signed digitally have begun to cause legal disputes. In this situation, which judicial authorities have just encountered within the scope of electronic document forgery, the lack of laboratories with the appropriate infrastructure and lack of experts to examine digitally captured documents or signatures poses a problem. The main reasons for this are the fact that different hardware and software are used in obtaining and examining signatures in this process, which is new all over the world, and that the international standards to be used in signatures have just begun to be established. In the first part of the study, it is aimed to examine whether the digitally captured signatures of individuals show variation over the one year period of time. In the second part, in case digitally captured signatures are imitated, it is aimed to compare the data of the forged signatures with the data of the original ones and to detect the data that separates them. Thus, it is aimed to obtain information, which are not yet included in the literature, about how the digitally captured signature data of individuals has changed over time, and to contribute to forgery studies by examining signatures with different types of complexity. In the last part of the study, it is objected to normalize the force by determining the correlation function between the pressure of the capacitive screen tablet and applied force. In the literature, no study has yet been conducted with the brand and model of capacitive tablet and its compatible passive capacitive pen used in this study, and there is no information about the correlation of pressure value of this tablet and applied force via its stylus pen. This study aims to fill the gap in the literature.