Acil serviste akut pankreatit tanısı alanhastalarda halp skorunun morbidite ve mortalite ile ilişkisi
Acute pancreatitis diagnosed in the emergency departmentrelationship of halp score with morbidity and mortality in patients
  1. Tez No: 857623
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı acil serviste akut pankreatit tanısı konan hastaların tanı anında hesaplanan HALP skorunun, hastaların morbidite, mortalite, prognoz ve hastanede kalış süresinin değerlendirilmesindeki öngörü gücünü incelemek ve aynı zamanda hastanın hesaplanan Ranson skoru ile HALP skorunu karşılaştırarak aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. MATERYAL VE METOT: Prospektif ve tek merkezli yapılan bu çalışmaya 10.07.2023-01.03.2024 tarihleri arasında S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran akut pankreatit tanısı alan;18 yaş üstü 136 hasta dahil edildi. Hastaların başvuru anındaki HALP skoru hesaplandı. AP de şiddet değerlendirmesi için hastalar Revize Atlanta sınıflamasına göre Hafif, Orta ve Şiddetli şeklinde 3 gruba kategorize edildi. Hastaların başvuru anındaki (0. Saat) ve yatışının 48. Saatindeki veriler kaydedilerek Ranson skoru hesaplandı ve (0-3), (>3) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ayrıca klinik ciddiyet sınıflandırmalarını karşılaştırmak amacıyla hastaların BİSAP skorları da hesaplanarak kaydedildi. Daha sonra hastaların tedavi ve takibinin yapıldığı alan (servis-yoğun bakım) şeklinde 2 gruba ayrılarak ve hastaların yatış süreleri kayıt altına alındı. Mortalite için hastalar yaşayan ve exitus olanlar şeklinde sınıflandırıldı. Ve her birinin HALP skorları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya acil servise başvuran, akut pankreatit tanılı 52'si (%38.2) erkek, 84 'ü (%61.8) kadın olmak üzere 136 hasta alındı. Hastaların yapılan istatistikleri sonucunda, hastaların Ranson skorlarına göre HALP skorları arasında yapılan istatistiklerde; HALP skoru, Ranson skoru≤3 olan hastalarda daha yüksek; HALP skoru, Ranson Skoru>3 olan hastalarda daha düşük hesaplanmış olup bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. (p=0,003) HALP skoru ile Ranson skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü düşük orta derecede bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİON: The aim of our study was to examine the predictive power of the HALP score calculated at the time of diagnosis in the evaluation of morbidity, mortality, prognosis and length of hospital stay of patients diagnosed with acute pancreatitis in the emergency department, and also to determine whether there is a significant relationship between the patient's calculated Ranson score and HALP score. MATERIAL AND METHODS: In this prospective and single-center study, 136 patients over the age of 18 who were diagnosed with acute pancreatitis admitted to the emergency department of S.B.U Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital between 10.07.2023-01.03.2024 were included. HALP score of the patients at the time of admission was calculated. For severity assessment in AP, patients were categorized into 3 groups as Mild, Moderate and Severe according to the Revised Atlanta classification. Ranson score was calculated by recording the data at admission (0th hour) and 48th hour of hospitalization and categorized into 2 groups as (0-3) and (>3). In addition, BISAP scores of the patients were also calculated and recorded to compare clinical severity classifications. Then, the treatment and follow-up area (ward-intensive care unit) was divided into 2 groups and the length of hospitalization of the patients was recorded. In addition, for mortality, patients were classified as living and exitus patients. And it was investigated whether there was a statistically significant relationship with the HALP scores of each. RESULTS: The study included 136 patients, 52 (38.2%) males and 84 (61.8%) females, who were admitted to the emergency department with a diagnosis of acute pancreatitis. As a result of the statistics of the patients, the HALP score was higher in patients with Ranson score≤3 and HALP score was lower in patients with Ranson score>3, and this difference was statistically significant (p=0.003).