Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda heart skoru ve hemogram parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relationship between heart score and hemogram parameters in patients admitting to the emergency department with chest pain.
- Tez No: 857624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ: Akut Koroner Sendrom (AKS), tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelmesi sebebi ile oldukça önemlidir. Bu bağlamda %48 ile ölüm nedenlerinin başında yer alan kardiyovasküler hastalıkların tanısının hızlı bir şekilde konulması ve gerekirse acil invaziv müdahalelerin yapılması yaşamsal bir öneme sahiptir. AKS'nin takibi ve prognozuyla ilgili olarak risk skorlama sistemlerinden yararlanılmaktadır. Bu sistemlerin temel hedefi, majör kardiyak olumsuz olayların (MACE) öngörülmesini sağlamaktır. Bunun için öne çıkan skorlama sistemlerinden biri HEART skoru; göğüs ağrısıyla acil servise başvuran hastaları 28 günlük MACE açısından düşük, orta ve yüksek risk gruplarına ayırmayı amaçlamaktadır. Acil servise başvuran kritik hastalığı olabilecek hastalardan alınan tetkikler arasında yer alan hemogram; ucuz bir tetkik olması, hızlı sonuç alınabilmesi ve kolay tekrarlanabilirliği nedeniyle sıkça tercih edilen bir testtir. Hemogram parametrelerinin hastalığın ve prognozunun ciddiyeti hakkında önemli bilgiler sağlayabileceği hipoteziyle planlanan bu çalışmada HEART skoru ve 28 günlük MACE ile hemogram parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu ilişkinin belirlenmesinin hastaların mortalitesinin öngörülmesine katkıda bulunabileceği ön görülmüştür. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif, kesitsel ve bilimsel bir çalışma olarak yürütülen çalışmamız; 21 yaş üstü, göğüs ağrısı şikâyeti ile Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 10.10.2022-01.09.2023 tarihleri arasında başvuran, çalışmaya katılmayı kabul edip aydınlatılmış onam formunu imzalayan hastalardan oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilip AKS açısından takibe alınması planlanan hastaların hemogram sonuçları ve HEART skorları kaydedildi. Veriler toplandıktan sonra çalışmaya dahil edilen her hasta bir ay boyunca MACE gelişimi açısından takibe alındı. BULGULAR: Dahil edilme kriterlerini karşılayan 339 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. HEART skorundan düşük-orta-yüksek risk puanı alan bu hastalarla yapılan hemogram parametrelerinin karşılaştırılmasında WBC, RDW, nötrofil ve NLR düzeylerinde pozitif yönde anlamlı farklılık saptandı. AKS tanısı alan ve STEMI, non-STEMI, USAP olarak gruplandırılan toplam 159 hastanın hemogram parametreleri arasındaki karşılaştırmada da hemoglobin, nötrofil, lenfosit, bazofil ve NLR değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Çalışmaya dahil edilip AKS tanısı alarak takip edilen 159 hastanın 28 günlük MACE bakısında MACE gelişen ve MACE gelişmeyen hastaların hemogram parametrelerinin karşılaştırılmasında RDW, nötrofil, lenfosit ve NLR değerleri arasında anlamlı derecede fark tespit edildi. SONUÇ: Çalışmamızın sonuçlarına göre hemogram parametreleri ile HEART skoru arasında ilişki tespit edilmiştir. Bu durum 28 günlük MACE açısından prognoz tahmininde bulunmaya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute Coronary Syndrome (ACS) is highly significant due to its ranking as the leading cause of death worldwide. Therefore, rapid diagnosis of cardiovascular diseases, which account for 48% of deaths, and if necessary, urgent invasive interventions are vital. The monitoring and prognosis of ACS utilize risk scoring systems. The primary aim of these systems is to predict Major Adverse Cardiac Events (MACE). One of the prominent scoring systems is the HEART score, which aims to categorize patients presenting to the emergency department with chest pain into low, intermediate, and high-risk groups for 28-day MACE. Among the tests conducted for patients with potential critical illnesses presenting to the emergency department, the complete blood count (CBC) stands out. It is frequently preferred due to its affordability, rapid turnaround time, and ease of repetition. CBC parameters can provide important information about the severity of the clinical condition rather than just the type of illness. In our study, considering both its availability and effectiveness in the emergency department, we aimed to evaluate the relationship between CBC parameters and the HEART score in patients deemed at risk for ACS. It was envisaged that determining this relationship could contribute to predicting patient mortality. MATERIALS AND METHODS:.Our study, conducted as a single-center, prospective, cross-sectional, and scientific investigation, comprised patients aged 21 and over who presented to the Emergency Department of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital with complaints of chest pain between October 10, 2022, and September 1, 2023, and who agreed to participate by signing the informed consent form. Hemogram results and HEART scores of patients included in the study and planned to be monitored for ACS were noted. After collecting the data, each patient included in the study was followed up for one month. Determination of whether MACE occurred within one month was achieved by contacting patients through the previously noted contact numbers and by checking the hospital system. RESULTS: The study was conducted with 339 patients who met the inclusion criteria. In comparing the hemogram parameters of these patients with low, intermediate, and high-risk scores based on the HEART score, significant positive differences were found in WBC, RDW, neutrophil, and NLR levels. In the comparison of hemogram parameters among a total of 159 patients diagnosed with ACS and grouped as STEMI, non-STEMI, and unstable angina (USAP), statistically significant differences were observed in hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, basophil, and NLR values. Furthermore, in the comparison of hemogram parameters between patients who developed MACE and those who did not develop MACE among the 159 patients included in the study and followed up with a diagnosis of ACS for 28 days, significant differences were detected in RDW, neutrophil, lymphocyte, and NLR values. CONCLUSION: According to the results of our study, a correlation was found between hemogram parameters and the HEART score. This finding may contribute to predicting the prognosis of 28-day MACE.