Farklı periodontal durumdaki bireylerde viseral yağ alanının tükürükteki proenflamatuvar sitokin, adipokin, total oksidan ve total antioksidan seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of visceral fat area on salivaryproinflammatory cytokine, adipokine, total oxidantand total antioxidant levels in individualswith different periodontal status
- Tez No: 857671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ELİF MUTAFCILAR VELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Periodontal hastalıklar pro ve anti enflamatuvar sitokinler, oksidan ve antioksidan moleküller gibi birçok mediatörün ve konak cevabını etkileyebilen obezite gibi sistemik durumların rol oynadığı kronik enflamatuvar hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı vücut kompozisyon parametreleri ile tükürükte bulunan sitokinlerden İnterlökin-1β(IL-1β), Tümör Nekrotizan Faktör-α(TNF-α), İnterlökin-6(IL-6), tükürükte bulunan adipokinlerden Leptin(LEP), Adiponektin(ADP), Resistin(REZT), Visfatin(VF) ile tükürük total oksidan ve antioksidan seviyelerininin periodontal sağlık ve farklı derecelerde periodontal hastalık durumlarında değerlendirmektir. Çalışmaya; Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen toplam 80 birey (Klinik Sağlık, n=20, Gingivitis, n=20, Evre 3 Derece B Periodontitis; n=20, Evre 3 Derece C n=20) dahil edildi. Sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeks (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondlamada kanama yüzdesi (SKY) ve çürük-kayıp-dolgulu diş indeksleri(DMFT) gibi klinik periodontal kayıtlar alındı ve uyarılmamış tükürük örnekleri toplandı. Selçuk Üniversitesi, Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda biyoempedans analizi cihazı ile hastaların Vücut Yağ Oranı (VYO), Bel-Kalça Oranı (BKO), Viseral Yağ Alanı (VisYA), Vücut Yağ Ağırlığı (VYA), Toplam Vücut Suyu (TVS), İskelet Kas Ağırlığı (İKA) ve Bazal Metabolik Hız (BMH) gibi antropometrik ölçümleri yapıldı. IL-1β, TNF-α, IL-6, LEP, ADP, REZT ve VF seviyeleri ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Tüm istatistiksel analizler R version 4.1.2. (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org) istatistiksel yazılım dili yardımıyla gerçekleştirildi. İstatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA), sonrasında Tukey HSD çoklu karşılaştırmaları ile; Welch's F testi ve sonrasında Games-Howell çoklu karşılaştırmaları ile; normal dağılım göstermeyen gruplarda Kruskal Wallis H testi, sonrasında anlamlı bulunan parametreler için Bonferroni düzeltmesinde sonra Dunn testi yapılarak çoklu karşılaştırmalar yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is a chronic inflammatory disease in which many mediators such as pro and anti-inflammatory cytokines, oxidant and antioxidant molecules, and systemic conditions such as obesity that can affect the host response play a role. The aim of this study was to evaluate body composition parameters and salivary cytokines Interleukin-1β (IL-1β), Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Interleukin-6 (IL-6), salivary adipokines Leptin (LEP), Adiponectin (ADP), Resistin (REZT), Visfatin (VF) and salivary total oxidant and antioxidant levels in periodontal health and different grades of periodontal disease. A total of 80 systemically healthy and non-smoking individuals (Clinical Health, n=20; Gingivitis, n=20; Stage 3 Grade B Periodontitis, n=20; Stage 3 Grade C, n=20) who applied to the Selçuk University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology were included in the study. Clinical periodontal records including probing pocket depth (SCD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI) and bleeding percentage at probing (%SKY) were obtained and unstimulated saliva samples were collected. Anthropometric measurements such as Body Fat Ratio (VYO), Waist to Hip Ratio (BKO), Visceral Fat Area (VFA), Body Fat Weight (VYA), Total Body Water (TVS), Skeletal Muscle Weight (IKA) and Basal Metabolic Rate (BMH) were measured using a bioimpedance analyzer at the Selçuk University, Faculty of Medicine. IL-1β, TNF-α, IL-6, LEP, ADP, REZT and VF levels were evaluated by ELISA method. All statistical analyses were performed using the statistical software language R version 4.1.2 (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org). Statistically significant differences were evaluated by one-way ANOVA followed by Tukey HSD multiple comparisons; Welch's F test followed by Games-Howell multiple comparisons; Kruskal Wallis H test in groups that did not show normal distribution, followed by Dunn's test after Bonferroni correction for parameters found to be significant.