Karar verme sürecinde sosyal medya fenomenlerinin etkisi
The effect of social media influencer on decision making process
  1. Tez No: 857683
  2. Yazar: ZÜLAL OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal medya ağlarının artan popülaritesi, bireylerin bu platformlarda geniş kitlelerin ilgisini çekmesini sağlamaktadır. Sosyal medya fenomenleri olarak adlandırılan bu yeni kanaat liderleri grubu, sosyal medya aracılığıyla tüketicilerin davranış ve kararlarını şekillendiren yeni bir bağımsız üçüncü tarafı temsil etmektedir ve tüketiciler üzerinde etkili bir güce sahiptir. Sosyal medya fenomenlerinin artan popülaritesi ve ikna gücü, işletmelerin bu etkinin değerini fark etmesine ve marka mesajlarını hedef tüketicilere yaymak amacıyla fenomenleri marka iletişim stratejilerine dahil etmesine yol açmaktadır. Bu çalışma, kaynak güvenilirliği, kaynak çekiciliği, ürün eşleşmesi ve anlam aktarımı konularına odaklanarak, fenomenlerin etkinliklerini artıran ve tüketicilerin tanıtılan ürünlerle ilgili algılarını ve satın alma kararlarını teşvik eden faktörleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Nicel olarak tasarlanmış bu araştırmada veriler sosyal medya fenomenlerini takip eden 676 katılımcıdan çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, sosyal medya fenomenlerinin kaynak güvenilirliği, kaynak çekiciliği, ürün eşleşmesi ve anlam aktarımı gibi tüm etkinlik faktörlerinin tüketicinin ürünle ilgili algısı ve satın alma kararı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Satın alma kararı üzerinde en fazla etkiye sahip faktörün müşteri davranışı faktörü olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, tüketicinin ürüne ilişkin algısı satın alma niyetini doğrudan olumlu yönde etkilemekte ve fenomenlerin etkinlik faktörleri seti ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of social media platforms enables individuals to attract the attention of large audiences on these platforms. This new group of opinion leaders, called social media influencers, have influential power over consumers, representing a new independent third party that shapes consumers' behavior and decisions through social media. The growing popularity and persuasive power of social media influencers is leading organizations to recognize the value of this influence and incorporate influencers into their brand communication strategies to spread brand messages to target consumers. By focusing on source credibility, source appeal, product matching and meaning transfer, this study aims to identify the factors that enhance the effectiveness of influencers and encourage consumers' perceptions of the promoted products and purchase decisions about the promoted products. In this quantitatively designed research, data were collected from 676 participants who follow social media influencers through online survey method. As a result of the analysis of the data obtained, it was determined that all activity factors of social media influencers such as source credibility, source attractiveness, product matching and meaning transfer have a positive effect on consumers' perception of the product and purchase decision. It has been determined that the factor with the highest impact on the purchase decision is the customer behaviour factor. In addition, the consumer's perception of the product directly affects the purchase intention.