Bakteriyofajlara dirençli yanık örneklerinden izole edilen Pseudomonas aeruginosa'da Crisper Cas geninin araştırılması
Investigation of Crisper Cas gene in Pseudomonas aeruginosaisolated from burn samples resistant to bacteriophage
  1. Tez No: 857685
  2. Yazar: IBRAHIM AHMED KADHIM ALSAMAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÇİTİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAINAB RADHI ABDUL-HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yanıklar, termal, radyasyonel, kimyasal veya elektriksel temas sonucu deri veya diğer dokularda meydana gelen yaralanmalardır. Bu nedenle hasta, antibiyotiklere dirençli olduğu bilinen Pseudomonas aeruginosa bakterisi de dâhil olmak üzere birçok mikroorganizmaya maruz kalır. Bu çalışmanın amacı, yanık hastalarından Pseudomonas aeruginosa'nın izolasyonu, yanıklarından izole edilen bakterilerin bakteriyofaj direnci ile bu bakteriler için bazı Crispr-Cas geninin sıklığı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu bağlamda, yanık hastalarından yaşları 5 ile 70 arasında değişen 25 erkek, 60 kadın ve 25 çocuk olmak üzere toplam 110 örnek alınmıştır. 60 (%54,55) hastada yanıkların birincil nedeni sıcak su iken, bunu 28 (%25,4) hastada ocak yanıkları, 15 (%13,64) hastada yağ yanıkları ve 5 (%4.55) hastada elektrik yanıkları izlemiştir. Mevcut çalışma örneklerinin tamamı MacConkey agar besiyerinde ve Cetrimide Agar'da kültüre edilmiştir. Üreyen izolatlar daha sonra çeşitli biyokimyasal testlere tabi tutulmuştur. 28 izolat Vitek-2 kompakt sistemi ile, geri kalanı ise Crispr-Cas genleri kullanılarak teşhis edilmiştir. Pseudomonas aeruginosa enfeksiyonundan en çok kadın hastalar etkilenmiştir. Pseudomonas aeruginosa türleri, Kolistin (%75) hariç tüm antibiyotiklere %100 dirençli bulunmuştur. Genomik DNA ekstraksiyonu, incelenen tüm örneklerde Cas5 varlığını göstermiştir. Bu durum antibiyotik direnci ile ilişkili olabilir
Özet (Çeviri)
Burns are injuries to the skin or other tissues caused by thermal, radiational, chemical or electrical contact. Therefore, the patient is exposed to many microorganisms, including the bacterium Pseudomonas aeruginosa, which is known to be resistant to antibiotics. The aim of this study was to isolate Pseudomonas aeruginosa from burn patients and to determine the relationship between bacteriophage resistance of bacteria isolated from burns and the frequency of some Crispr-Cas genes for these bacteria. In this context, a total of 110 samples were taken from burn patients, including 25 men, 60 women and 25 children aged between 5 and 70 years. In 60 (54.55%) patients, the primary cause of burns was hot water, followed by hearth burns in 28 (25.4%) patients, oil burns in 15 (13.64%) patients and electrical burns in 5 (4.55%) patients. All of the present study samples were cultured on MacConkey agar medium and Cetrimide Agar. The cultured isolates were then subjected to various biochemical tests. 28 isolates were identified using Vitek-2 compact system and the rest were identified using Crispr-Cas genes. Female patients were mostly affected by Pseudomonas aeruginosa infection. Pseudomonas aeruginosa strains were found to be 100% resistant to all antibiotics except Colistin (75%). Genomic DNA extraction showed the presence of Cas5 in all samples analysed. It is thought that this may be related to antibiotic resistance