Video oyununun çocuklarda sünnet korkusu ve anksiyeteye etkisi
The effect of video game on fear of circumcision and anxiety in children
- Tez No: 857686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, video oyunu oynamanın çocukların sünnet korkusu ve anksiyete düzeyine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, 2021-2022 yılları arasında sünnet işlemi için başvuran toplam 134 çocuk üzerinde yürütülmüştür, bunların 67'si deney grubuna, 67'si ise kontrol grubuna aittir. Çalışma Kocaeli ilindeki Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği ve Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası kullanılarak toplandı. Araştırma verileri SPSS 26 programında sayı yüzde, standart sapma, Kolmogorov Smirnov, Wilcoxon testi, Ki-kare, Mann Whitney U testi gibi istatistiksel testler ile analiz edildi. Katılımcıların yaş ortalamaları deney grubu için 7,25±1,29 ve kontrol grubu için 7,04±1,23 olarak tespit edildi. Girişim öncesi korku ve anksiyete puanlarının deney ve kontrol gruplarında benzer olduğu görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of video games on circumcision fear and anxiety in children. The research was carried out on a total of 134 children who applied for circumcision between 2021-2022, of which 67 belonged to the experimental group and 67 to the control group. The study was conducted at the Derince Training and Research Hospital Alikahya Campus in Kocaeli province. The data were collected using the Child Fear Scale, Demographic Information Form, and Modified Yale Preoperative Anxiety Scale. The data were analyzed with statistical tests such as number, percentage, standard deviation, Kolmogorov Smirnov, Wilcoxon test, Chi-square, and Mann Whitney U test by using the SPSS 26 program. The average age of the participants was determined as 7.25±1.29 for the experimental group and 7.04±1.23 for the control group. Fear and anxiety scores were similar in the experimental and control groups before the intervention (p>0.05).