Planlama ve düzenleme yöntemleri ile ulaşıma ilişkin kamusal alan temin-yapım şekilleri
The Forms of supply-building of public areas related to transportation by using planning and organizing methods
  1. Tez No: 85769
  2. Yazar: HAKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
PLANLAMA VE DÜZENLEME YÖNTEMLERİ İLE ULAŞIMA İLİŞKİN KAMUSAL ALAN TEMİN-YAPIM ŞEKİLLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan BOZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Ulaşım ve buna bağlı olarak trafik ile ilgili sorunlar, son yılların en önemli problemleri arasında yer almaktadır. Sağlıksız plansız kentleşmenin yanı sıra ulaşım ve trafik konularına gereken önemin verilmemiş olması, kentlerde çarpık ulaşım ve bozuk trafik düzeni doğurmakta; Ülke genelinde ise bir trafik faciası yaşanmaktadır. Ülkemizde yıllardır ülke gerçeklerine aykırı olarak sürdürülen karayollarına dayalı yanlış ulaşım politikaları bugün ulaşım ve trafikte yaşanan kaosun doğmasına neden olmaktadır. Ancak mevcut durum olarak karşımızda bulunan karayolu ulaşımı ve trafiğinin beraberinde getirdiği sorunları aşmak için önlemler almak gerekmektedir. Bu çalışmada ulaşımın alt yapısının en önemli öğesi olan yollar için gerekli olan arazilerin temin yöntemleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır. İyi bir trafik düzeni içinde gerekli arazi parçaları, zaten büyük yatırım gerektiren ulaşım projelerinin giderlerinin yüksek olması nedeniyle dikkatli bir ekonomik değerlendirmeye tabi tutulması gereklidir. Ulaşım aynı zamanda bir arazi kullanma biçimidir. Kentsel ve kırsal alan planlarında ve düzenlemelerinde ulaşım sisteminin öğeleri olan yollar ve ulaşımla ilgili yapılar için yeterli arazinin ayrılması gerekir. Bu gereksinim devletçe benimsenmiş aktif bir arsa ve arazi politikasının sonucuda karşılanmalıdır. Kamulaştırma bu işlem için tek başına rasyonel bir çözüm olmayıp, maliyetleri de arttırmaktadır. Planlama ve düzenleme yöntemleri ile sağlıklı ve planlanmış kentler ve kırsal alanlar yaratılacaktır. İyi bir ulaşım ve trafik düzeni için gerekli olan yol, yapım maliyetlerinin düşürülmesi ile daha yüksek standartta inşaa edilebileceği gibi, iyi bir trafik düzeni için gerekli olan koşullardan daha kolaylıkla sağlanabilecektir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Danışmanı 1202 Yol, Planlama, Arazi Düzenleme, Kamulaştırma 257 Prof. Dr. Erdoğan Yaşlıca
Özet (Çeviri)
11 THE FORMS OF SUPPLY - BUILDING OF PUBLIC AREAS RELATED TO TRANSPORTATION BY USING PLANNING AND ORGANIZING METHODS (M. Sc. Thesis) Hakan BOZKURT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT Problems related to transportation and depended on it, the traffic problems are taking a place among the most important problems of the recent years. Along with unhealthy, unplanned urbanization, there is the lack of importance needed about transportation and traffic subjects and in cities there is a deformed transportation and disturbed traffic order which are observed while there is a traffic tragedy experienced through out the country. This is the condition generally observed throughout the country and a traffic tragedy is being experienced in this nation. In the country, there are incorrect transportation polices which are based on highways and they continued to be in a state of being contrary to the realities of the country and they are forming the reason for facing the chaos that is present today in transportation and traffic field. However, to overcome the problems bought in by the highway transportation and the traffic as one we face in the current state there is need to take measures. In this study, methods of securing land that is necessary and forming the most important factor of infrastructure for transpiration, are compared. The necessary land pieces (plots) seen in a good traffic order and by taking into consideration the high costs of transportation project investment expenditures, are made subject of a careful economic assessment by basing on land. Transportation is at the same time a mode of using the land. In rural and urban area plans and arrangements, roads that form one of the factors of transportation system and the structures related to transportation are things that require availability of sufficient land that are allotted for them. This need must be met as a result of a active policy for formation of building plots and land and to this policy state commits herself. To nationalize, can not alone be a rational solution for this purpose and it is in fact increasing the costs as well. With planning and arrangement methods, creation of healthy and planned cities and rural areas will possible. Rods necessary for a good transportation and traffic order, with reduced cost of constructions, will be possible and they will be constructed at a higher standards. This will provide more facilitation and improved conditions that are necessary for a good traffic order. Science Code Key Words Number of Pages Adviser 1202 Road, Planning, Land to arrange, Nationalization 257 Prof. Dr. Erdoğan Yaşlıca