Mantolama yöntemi ile güçlendirilmiş/diriltilmiş dikdörtgen kesitli betonarme kolonların eksenel yük altında davranışı
The Behaivour of reinforced concrete columns with rectangular cross-sections under axial loading that are strengthened/repaired/re-repaired by jacketing method
  1. Tez No: 85770
  2. Yazar: ZAFER BÜYÜKKUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
MANTOLAMA YÖNTEMİ İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ/ONARILJmŞ/DİRİLTİLMİŞ DİKDÖRTGEN KESİTLİ BETONARME KOLONLARIN EKSENEL YÜK ALTINDA DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Zafer BÜYÜKKUŞOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1999 ÖZET Betonarme kolonların rehabilitasyonunda kullanılan en yaygın yöntemlerden biri MANTOLAMA tekniğidir.Bu çalışmada, mevcut kolonun çevresine ilave boyuna donatı ve sargı donatısı konularak kolon kesitinin büyütülmesi esasma dayanan bu yöntemin dikdörtgen kesitli kolonlarda davranış ve dayanımı nasıl etkilediği araştırılmıştır. Yalın elemanlara güçlendirme, onarım, diriltme işlemleri uygulanmış, ayrıca sonuçları kıyaslayabilmek içinde mantolanmış kesit ile aynı boyut ve donatıya sahip fakat birdöküm olarak hazırlanmış olan birde monolitik eleman denenmiştir.Deneyler sonucu elde edilen verilerle herbir kolon için yük-birim deformasyon eğrileri çizilmiş, bu eğriler üzerinde dayanım, rijitük, süneklik ve enerji tüketimi gibi davranışı belirleyici değişkenler incelenmiş ve mantolamanın dikdörtgen kesitli betonarme kolonların güçlendirme, onarım ve diriltilmesinde başarıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624 03 01 Güçlendirme, Onarım, Diriltme, Mantolama 105 ProfDr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
THE BEHAIVOUR OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS WITH RECTANGULAR CROSS-SECTIONS UNDER AXIAL LOADING THAT ARE STRENGTHENED/REPAIRED/RE- REPAIRED BY JACKETING METHOD (M.Sc. Thesis) «... Zafer BUYUKKUŞOGLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1999 ABSTRACT The jacketing method is one of the most widespread application in the rehabilitation of ranfbrced concrete columns. In this study, bow jacketing method, the cross-sectional area by means of setting additional straight and covering steel, effects the behaivour and strength in those columns with rectangular cross section is observed Strengthening repairir^ and re^repaimgp^ in order to compare the results, amonoMc c»lunm which has Ihesarne sizes and materials with the jacketed columns, that is formed at once, is worked on. By Ihe data obtained in the expenments, üıe load-unit defcmiatic^ aredeterrnimng the behaviour like bearing strength, n^^ observed and it is concluded that, the jacketing method for strengthening, repairing and re- repairinginreinforced colinrinswithiectangular cross sectiom Science Code Key Words Page Number Adviser 624 03 01 Strengthening, Repairing, Re-repairing, Jacketing 105 Prof.Dr. Hüsnü CAN