Toz metalurjisi ile üretilmiş bronz esaslı fren balata malzemelerinin sürtünme-aşınma davranışlarının incelenmesi
Friction-wear behaviour of bronze-based brake linings manufactured by powder metallurgy tecnique
  1. Tez No: 85768
  2. Yazar: MUSTAFA BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TOZ METALÜRJİSİ İLE ÜRETİLMİŞ BRONZ ESASLI FREN BALATA MALZEMELERİNİN SÜRTÜNME - AŞINMA DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa BOZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1999 ÖZET Toz metalürjisi (T/M) yöntemi ile üretilen bronz esaslı balata malzemelerinin aşınma özellikleri araştırılarak, asbest esaslı balata malzemeleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bronz tozları 350, 500 ve 600 MPa presleme basınçlarında preslenerek 810 °C'de amonyak gazı atmosferinde 75 dakika süre ile sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin aşınma karakteristikleri belirlenerek, asbest esaslı balata malzemesinin aşınma özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Aynı sürtünme mesafesinde asbest esaslı balata malzemesine nazaran toz metal bronz balatalarda sıcaklık artışının düşük olduğu tespit edilmiştir. Metal esaslı balatalarda aşınma oranının, toz presleme basıncının artması ile azaldığı, fakat aşınma oranının asbest esaslı fren balatalarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu :6261801 Anahtar Kelimeler : Toz metalürjisi, Fren balatası, Aşınma Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
11 FRICTION-WEAR BEHAVIOUR OF BRONZE-BASED BRAKE LININGS MANUFACTURED BY POWDER METALLURGY TECNIQUE (M.Sc. THESIS) Mustafa BOZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY DECEMBER 1999 ABSTRACT Wear caracteristic of bronze-based brake linings manufactured by powder metallurgy tecnique have beeen investigated and compared to that of asbestos- based ones. Bronze powder was pressed under 350, 500 and 600 MPa pressure and sintered at 810 °C in the amonia atmosphere for 75 minutes. Wear characteristics of sintered specimens were determined and compared to that of asbestos brake lining. For the same friction distance, tempereture increase in the powder metal brake lining was lower than that of asbestos-based lining. It was determined that the wear ratio of powder metal brake lining was decreased with powder pressing pressure increasing but wear ratio was higher than that of asbestos brake lining. Science Code : 6261801 Key Words : Powder Metallurgy, Brake Lining, Wear Page Number : 86 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Adem KURT