Makine ve serbest ağırlık egzersizlerinin seçili fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of machine and free weight exercises on selected physical fitness parameters
- Tez No: 857691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, en az 1 yıl ağırlık antrenmanı tecrübesine sahip ve herhangi bir medikal problemi olmayan genç erkeklerde makine ve serbest ağırlık egzersizlerinin seçili fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu İstanbul ilinin farklı bölgelerinde spor salonlarına kayıtları bulunan 10 genç erkek katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele yöntemle 5 kişi makine grubu, 5 kişi serbest ağırlık grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada, serbest ağırlık grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün çeşitli serbest ağırlık egzersizleri ile alt vücut antrenman programı uygularken, makine grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün çeşitli makine bazlı egzersizlerden oluşan bir alt vücut antrenman programı uygulamıştır. Çalışmada toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 26. 0 paket programı kullanılarak yapılmış ve normallik dağılımı için Spahiro-Wilk testi ile çarpıklık basıklık testlerine bakılmıştır. Grup içi değişim karşılaştırmaları için Paired Samples T Test, gruplar arası değişim karşılaştırmaları için Independent Samples T Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of machine and free weight exercises on selected physical fitness parameters in young men who have at least 1 year of weight training experience and do not have any medical problems. The research group consists of 10 young male participants who are registered to gyms in different regions of Istanbul. Participants were randomly divided into two groups: 5 people in the machine group and 5 people in the free weight group. In the study, the free weight group applied a lower body training program with various free weight exercises 3 days a week for 8 weeks, while the machine group applied a lower body training program consisting of various machine-based exercises 3 days a week for 8 weeks. Statistical analysis of the data collected in the study was made using the SPSS 26.0 package program, and the Spahiro-Wilk test and skewness and kurtosis tests were checked for normality distribution. Paired Samples T Test was used for comparisons of changes within groups, and Independent Samples T Test was used for comparisons of changes between groups.