Peyzaj metrikleri kullanılarak Seferihisar (İzmir) ilçesindeki peyzaj değişimlerinin değerlendirilmesi
Assessing landscape changes in Seferihisar (İzmir) and its vicinity using landscape metrics
- Tez No: 857726
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Seferihisar (İzmir) ilçesinde zaman içinde meydana gelen peyzaj patern değişimlerinin karşılaştırılmalı olarak analiz edilmesidir. Çalışma kapsamında Seferihisar'a ait 1972,1980, 2000, 2010 ve 2020 yılları Landsat 1-5 MSS, Landsat 7 ETM+ ve Sentinel 2B uydu görüntüleri kullanılmıştır. Obje tabanlı sınıflama yöntemi ile uydu görüntüleri sınıflandırılmış ve Arazi Örtüsü/Alan Kullanım haritaları elde edilmiştir. Farklı tarihlere ait sınıflanmış görüntülerin değişimleri peyzaj metrikleri kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak Seferihisar'a ait farklı tarihli veriler karşılaştırılmış ve peyzaj patern değişimleri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen verilere göre peyzajın yapısında bölünme ve parçalanmaların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively analyze the landscape pattern changes that have occurred over time in Seferihisar (Izmir) district. Within the scope of the study, Landsat 1-5 MSS, Landsat 7 ETM+ and Sentinel 2B satellite images of Seferihisar for the years 1972, 1980, 2000, 2010 and 2020 were used. Satellite images were classified with the object-based classification method and Land Cover/Area Use maps were obtained. Changes in classified images belonging to different dates were determined using landscape metrics. As a result, different dated data of Seferihisar were compared and the changes in landscape patterns were analyzed. As a result of the analysis, it was determined that the maintenance obtained was the division and fragmentation of the structure of the landscape.