Spor işletmesi çalışanlarının kurumsal aidiyet ve motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of corporate belonging and motivation levels of sports business employees
  1. Tez No: 857742
  2. Yazar: HAYRİYE YELDA DABAĞCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Spor işletmesi çalışanlarının kurumsal aidiyet ve motivasyon düzeylerinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmamızın evrenini; İstanbul İlinde spor tesislerinde çalışan personellerden oluşmaktadır. Örneklem ise kamu, yerel yönetim ve özel spor tesislerinde görev yapan 90 kadın ve 144 erkek bireylerden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler çevrimiçi ortama taşınarak, Spor işletmesi çalışanlarına soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Oneway anova analizi uygulanmıştır. Gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc (LSD) analizi yapılmıştır. Ayrıca Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmamızda; Spor işletmesi çalışanlarının örgütsel bağlılık ölçeği ile tüm alt boyutlarında, mesleki tecrübe, gelir düzeyi, çalışılan kurum değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunurken, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Motivasyon ölçeği ile tüm alt boyutlarında, eğitim düzeyi, mesleki tecrübe, gelir düzeyi, çalışılan kurum değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunurken, cinsiyet ve yaş değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak; Spor işletmesi çalışanlarının örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeyleri, çeşitli değişkenlere göre ölçümlendiği ve bu değişkenlerin örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeylerine olan etkisinin araştırıldığı bu çalışmada örgütsel bağlılığın ile motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the corporate belonging and motivation levels of sports business employees. In our study, relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of our research consists of personnel working in sports facilities in the province of Istanbul. The sample consists of 90 women and 144 men who work in public, local government and private sports facilities. Within the scope of the research, Personal Information Form, Organizational Commitment Scale and Motivation Scale were used as data collection tools. By moving the scales to the online environment, it was provided to the employees of the sports business to answer the questions in the digital environment. The data obtained from the scales were analyzed using IBM SPSS 24.0 package program. In the research; distribution analysis, descriptive analysis and parametric hypothesis tests, independent sample T test and Oneway anova analysis were applied. In order to determine the difference between the groups, Post Dec (LSD) analysis was performed. In addition, Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between the Organizational Commitment Scale and the Motivation Scale. In our research, while there was a significant difference between the organizational commitment scale of sports business employees and all its sub-dimensions, professional experience, income level, institution variables studied, there was no significant difference in gender, age and educational Deciency variables. While there was a significant difference between the variables of education level, professional experience, income level, institution studied in all sub-dimensions of the motivation scale, there was no significant difference in gender and age variables. As a result, in this study, where the organizational commitment and motivation levels of sports business employees were measured according to various variables and the effect of these variables on organizational commitment and motivation levels was investigated, it was concluded that organizational commitment has a significant effect on motivation.