Doğrudan lazer yapılandırma yöntemi ile 5,8 ghz dizi anten üretimi
Manufacturing of 5.8 ghz array antenna with direct laser structuring method
- Tez No: 857751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte radyo frekans bandında haberleşme yapılan bölgelerin yoğun kullanılmasından dolayı daha yüksek frekans bantlarının kullanımı ihtiyaç haline gelmiştir. Yüksek frekans bantlarında kullanılması için tasarlanan antenler son derece küçük boyutlu ve düşük profillidir. Geleneksel anten üretim yöntemleri bu şekildeki antenlerin üretimini etkin bir şekilde sağlayamamaktadır. Bu çalışma günümüz teknolojisinde yetersiz kalan geleneksel anten üretim yöntemlerinin yerine darbeli lazer kullanan ve plastik metalleştirme yöntemi olarak karşımıza çıkan Doğrudan Lazer Yapılandırma (Laser Direct Structuring-LDS) yöntemini ele almaktadır. Bu çalışmada 5,8 GHz frekansında çalışan mikroşerit dizi anten tasarımı Doğrudan Lazer Yapılandırma yöntemi ile geliştirilmiş ve bu teknolojiyle geliştirilen antenlerin performansları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada; Doğrudan Lazer Yapılandırma teknolojisinde kullanılan lazerin yapılandırma yönünün değişmesinin antenin çalışma performansına olan etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the use of higher frequency bands has become useful due to the intensive use of communication areas in radio frequency bands. Antennas designed for use in high frequency bands are extremely small in size and low profile. Traditional antenna production methods cannot produce antennas effectively in this way. This study is in the Laser Direct Structure (LDS) format, which uses pulsed lasers instead of traditional antenna production methods that are insufficient in today's technology and emerges as a plastic metallization method. In this work, a 5.8 GHz microstrip array antenna is designed and prototype fabricated with the Laser Direct Structure (LDS) method and the performance of the antennas was evaluated. In addition, the effect of the structuring direction of the laser used in Direct Laser Configuration technology on the performances Laser Direct Structuring of the antenna was analyzed.