Oyunlaştırılmış doğa gezilerinde katılımcıların deneyim kalitesi, memnuniyet ve tavsiye etme niyetlerinin incelenmesi: Yarı deneysel bir araştırma
Examining participants' experience quality, satisfaction and recommendation intentions in gamified nature trips: A quasi-experimental research
- Tez No: 857765
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Müze gibi kültür odaklı mekanlarda oyunlaştırma başarılı bir şekilde kullanılırken, açık alan rekreasyon uygulamalarında bu yaklaşımın eksikliği göze çarpmaktadır. Müzelerdeki oyunlaştırma uygulamaları, ziyaretçilerin etkileşimini ve ilgisini artırarak, bu mekanların cazibesini yükseltirken, doğa yürüyüşleri ve park ziyaretleri gibi açık alan etkinliklerinde bu tür yenilikçi yaklaşımlar daha az kullanılmaktadır. Bu çalışma alanyazındaki bu eksiklikten yola çıkarak, açık alan rekreasyon faaliyeti kapsamında doğa gezilerinde oyunlaştırmanın uygulamasını ve bu tür etkinliklerin deneyim kalitesini, memnuniyeti ve tavsiye etme niyetini nasıl etkileyebileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yarı deneysel bir tasarım uygulanmıştır. Bu kapsamda araştırmada, dijital oyun elementleri yerine doğal çevre ve fiziksel etkinliklerle zenginleştirilmiş oyunlaştırma uygulamalarının katılımcıların deneyimleri üzerinde nasıl bir etki yarattığı incelenmiştir. Doğa gezisinin içerisine entegre edilen çeşitli oyun elementleri -Kadim ağacın izinde – ile katılımcıların deneyim kalitesinin nasıl etkilendiği, memnuniyet ve tavsiye etme niyetlerinin nasıl şekillendiği üzerine yoğunlaşılmıştır. Araştırmanın yarı deneysel yaklaşımı, bu etkinliklerin kontrol ve deney gruplarındaki katılımcılar üzerindeki öğrenme, eğlence ve kaçış hissi gibi duygusal ve bilişsel etkilerini daha doğru bir şekilde değerlendirmeye olanak tanımıştır. Araştırmada toplanan veriler bağımsız t-testi analizine tabi tutulmuştur. Kontrol ve deney grubu arasında eğlence, kaçış, bilgi testi skoru, memnuniyet ve tavsiye etme niyetinde anlamlı farklılık çıkmıştır. Elde edilen bu bulgular oyunlaştırmanın, açık alan etkinliklerinde katılımcıların deneyim kalitesini iyileştirebileceğini ve bu tür etkinliklerin çekiciliğini artırabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
While gamification is successfully utilized in culture-focused venues like museums, its absence in outdoor recreation activities is notable. Museum gamification enhances visitor interaction and interest, increasing the appeal of these places. Conversely, innovative approaches are less applied in outdoor activities such as nature walks and park visits. This study addresses this gap in the literature, aiming to explore the implementation of gamification in nature excursions within open-air recreation and its impact on experience quality, satisfaction, and recommendation intention. A semi-experimental design is employed for this purpose. In this context, the research examines how gamification applications enriched with natural environments and physical activities instead of digital game elements have an impact on the participants' experiences. The focus was on how the various game elements integrated into the nature trip -on the trail of the ancient tree- affected the quality of the participants' experience and shaped their satisfaction levels and recommendation intentions. The quasi-experimental approach of the study allowed for a more accurate assessment of the emotional and cognitive effects of these activities on the participants in the control and experimental groups, such as learning, fun, and a sense of escape. The data collected in the study were subjected to independent t-test analysis. Significant differences were found between the control and experimental groups in fun, escape, knowledge test score, satisfaction, and intention to recommend. These findings show how gamification can improve the quality of experience of participants in outdoor activities and increase the attractiveness of such activities