Production of chocolate spread with pumpkin seed
Kabak çekirdekli sürülebilir çikolata üretimi
- Tez No: 857764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında sağlık açısından faydalı içeriğe sahip kabak çekirdeği içeren kahvaltılık sürülebilir çikolata üretim yöntemi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla kabak çekirdeklerinin üretim öncesi farklı sıcaklıklar ve sürelerde kavurma işlemi gerçekleştirilmiştir. Bunun için 3 farklı sıcaklık derecesi (düşük: 120 °C, orta: 150 °C ve yüksek:180 °C) ve 2 farklı süre (kısa:20 dakika ve uzun:40 dakika) koşulları seçilmiştir. Farklı sıcaklık ve sürelerde kavrulan kabak çekirdekleri sürülebilir çikolata yapımında %13 oranında kullanılmıştır. Üretilen sürülebilir çikolatalarda fiziksel ve kimyasal, tekstürel, reolojik ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to develop a production method for breakfast chocolate spread containing pumpkin seeds which have beneficial content in terms of health. For this purpose, roasting process of pumpkin seeds was carried out at different temperatures and times before production. For this purpose, 3 different temperature conditions (low: 120 °C, medium: 150 °C and high: 180 °C) and 2 different time conditions (short: 20 minutes and long: 40 minutes) were selected. Pumpkin seeds roasted at different temperatures and times were used 13% in chocolate spread production. Physical, chemical, textural, rheological and sensory analyses were carried out on the chocolate spreads.