Zarar sigortalarında sigorta ettirenin rizikonun gerçekleşmesine bağlı görevleri
Responsibilities of the insurer related to the occurrence of risk in damage insurance policies
- Tez No: 857767
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışmada, zarar sigortaları bakımından sigorta ettirenin rizikonun gerçekleşmesine bağlı görevleri 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında ve bu kanunun sistematiğine bağlı kalınarak, incelenmiştir. Konun açıklanabilmesine esas teşkil etmek üzere öncelikle“zarar sigortası”,“zarar sigortalarında riziko ve rizikonun gerçekleşmesi”ve“genel olarak görev ve görevi ifa yükümlüleri”kavramları sigorta sözleşmesi bağlamında irdelenmiştir. Bilahare 6102 sayılı kanunda özel olarak düzenlenmiş görevler ve bu görevlerin ihlaline bağlı müeyyidelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the responsibilities of the policyholder in terms of occurrence insurance, depending on the realization of the risk, are examined within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102 and by adhering to the systematics of this law. The concepts of“occurrence/damage insurance”,“realization of risk in occurrence insurance”and“responsibilities/duties of the insured”were examined to form the basis for explaining the subject. Later, in Law No. 6102, specially regulated duties and sanctions for violation of these duties were included.