Işkın bitkisinden (Rheum ribes) elde edilen sulu ekstraktların mikroenkapsülasyonu
Aqueous extracts obtained from rhubarb plant (Rheum ribes) microencapsulation
- Tez No: 857768
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ışkın kökünden elde edilen sulu ekstrakt elektrostatik ekstrüzyon ve melt dispersiyon olmak üzere 2 farklı teknikle enkapsüle edilmiştir. Her bir enkapsülasyon tekniğinde farklı kaplama materyalleri ve farklı işlem parametreleri çalışılmış ve elde edilen kapsüllerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elektrostatik ekstrüzyon tekniği ile enkapsülasyonda kaplama materyali olarak farklı konsantrasyonlarda (%3,5 ve %4,5 ağırlık/hacim) sodyum aljinat kullanılarak 120 dk'lık jelasyon süresinde hidrojel mikrokapsüller elde edilmiştir. Melt dispersiyon tekniğinde ise kaplama materyali olarak karnauba vaks kullanılarak farklı emülsiyon sürelerinde (5 ve 10 dk) kapsüller oluşturulmuştur. Kaplama materyallerinin ve uygulanan bazı işlem parametrelerinin enkapsülasyon etkinliği üzerine etkileri araştırılmış ve kapsüllerde çözünebilirlik, su aktivitesi, nem, renk, toplam fenolik madde, antiradikal ve antimikrobiyal aktivite düzeyleri araştırılmıştır. Elektrostatik ekstrüzyon tekniğinde enkapsülasyon etkinliklerinin %33,00-50,00 arasında, melt dispersiyon tekniğinde ise %11,00-13,00 arasında olduğu saptanmıştır. En yüksek etkinliğin kaplama materyali olarak sodyum aljinat kullanılarak elde edilen partiküllere ait olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aqueous extract obtained from rhubarb root was encapsulated with 2 different techniques: Electrostatic extrusion and melt dispersion. In each encapsulation technique, different coating materials and different process parameters were studied, and the capsules were characterized. In encapsulation by electrostatic extrusion technique hydrogel microcapsules were obtained in gelation time of 120 minute by using sodium alginate at different concentrations (3,5% and 4,5% (w/v)) as a coating material. In the melt dispersion technique, by using carnauba wax as coating material, capsules were created with different emulsion times (5 min and 10 min). The effects of coating materials and some applied process parameters on the encapsulation efficiency were investigated and solubility, water activity, moisture, color, total phenolic component, antioxidant and antimicrobial activity levels were investigated on the capsules. It was detected that the encapsulation efficiency was between 33,00-50,00% in the electrostatic extrusion technique and between 11,00%-13,00% in the melt dispersion technique. It was determined that the highest encapsulatıon activity belonged to the particles obtained by using sodium alginate as the coating material.