Tmed nötral ligandlı çinko ve mangan fenolat komplekslerinden katı halde ısıl bozundurma yöntemi ile poli (dihalofenilen oksik) sentezi çalışması
The Study of synthesis poly (dihalopheniene oxedes) by thermal decomposition of manganese and zinc phenolate complexes in solid state
- Tez No: 85777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
TMED NÖTRAL LIGANDLI ÇİNKO VE MANGAN FENOLAT KOMPLEKSLERİNDEN KATI HALDE ISIL BOZUNDURMA YÖNTEMİ İLE POLİ(DİHALOFENİLEN OKSİT) SENTEZİ ÇALIŞMASI (YÜKSEK LİSANS) Ebru Dilber ÇAKIR ERDOĞAN FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Nisan 1999) ÖZET Sunulan bu çalışmada tetrametiletilendiamin (tmed) nötral ligandlı mangan ve çinko fenolat komplekslerinin katı halde ısıl bozundurulmalarıyla poli(dihalofenilen oksit) sentezi ve karaterizasyonu amaçlanmıştır. Oluşturulan komplekslerin yapıları C,H,N elementel analizi yapılarak; FTIR spektrumlan ile DSC ve TGA eğrileri kullanılarak aydınlatılmıştır. Üretilen mangan fenolat komplekslerinin oktahedral yapıdaki bis (triklorofenokso) diaquatetrametiletilendiamin Mn(II); [(TCP)2(H20)2(tmed)Mn(II)]; ile bis(tribromofenokso) diaquatetrametiletilendiamin Mn(II); [(TBP)2(H20)2(tmed)Mn(II)]; çinko fenolat komplekslerinin ise tetrahedral yapıdaki bis (triklorofenokso) tetrametiletilendiamin Zn (II),[(TCP)2(tmed)Zn(II)ile bis(tribromofenokso) tetrametiletilendiamin Zn (II), [(TBP)2(tmed)Zn(II)] kompleksleri olduğu belirlenmiştir. Sentezlenen kompleksler, 100-250°C sıcaklıkları arasında 3-54 saat süre ile katı halde ısıl olarak bozundurulmuş ve polimerleşme veriminin sıcaklık ve süreyle değişimi incelenmiştir. Mangan fenolat komplekslerinden polimer sentezinde maksimum verime 220°C ve 48 saatte ulaşılırken, çinko fenolat komplekslerinden polimer sentezi gerçekleştirilememiştir. Üretilen polimerlerin karakterizasy onları FTIR ve 'H-NMR spektrumları alınarak; DSC eğrilerinden Tg ve düşük [n] değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. Bilim Kodu : 405.04.02 Anahtar Kelimeler : Mangan fenolat kompleksleri, çinko fenolat kompleksleri, DSC, TGA, poli (dihalofenilen oksit), halofenoller. Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF SYNTHESIS POLY(DIHALOPHENIENE OXEDES) BY THERMAL DECOMPOSITION OF MANGANESE AND ZINC PHENOLATE COMPLEXES IN SOLID STATE (M.ScThesis) Ebru Dilber ÇAKIR ERDO?AN GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (April 1999) ABSTRACT In this study it was aimed to synthize and characterize poli(dihalophenylene oxides) by solid state thermal decomposition of manganese and zinc phenolate complexes. The structure of manganese and zinc phenolate complexes were determined by C,H,N elementel analysis, Infrared Spectroscopy (FTIR), Differantial Scanning Calorimetry (DSC) and Thermogravimetry (TGA) tecniques. It was found that manganese complexes bis (trichlorophenoxo)diaquatethylenediamine Mn(II); [(TCP)2(H20)2(tmed)Mn(II)]; and bis(tribromophenoxo)diaquatetramethylethylenediamine Mn (II), [(TBP)2(H20)2(tmed)Mn(II)]; have octahedral structure whereas zinc complexes bis(trichlorophenoxo) tetramethylethylenediamine Zn (II),[(TCP)2(tmed)Zn(II)]and bis(tribromophenoxo)tetramethylethylenediamine Zn (II), [(TBP)2(tmed)Zn(II)] have thedrahedral structures. The percentage yield of polymers were examined by decompositing of the complexes for a period of 48 hours between 100-25°C. The highest polymer yield were observed for manganese phenolate complexes at 220°C however synthesis of poly (dihalophenylene oxides) by thermal decomposition of zinc phenolate complexes could not be achieved The polymers synthesized were characterized by ^-NMR, FTIR spectroscopy, viscosity measurements and DSC. It was found that all of the polymers have branched structure rather than lineer structures, with low [rj] and high Tg values. Science Code Key Words Page Number 405.04.02 Manganese pehonalte complexes, incphenolate complexes, DSC, TGA, poli(dihalophelnilen oxid)- halophenols 61