Bilgisayar destekli eğitimde grafik ve animasyon tekniklerinin kullanılması
Using graphic and animation techniques in computer aided education
- Tez No: 85776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMDE GRAFİK VE ANİMASYON TEKNİKLERİNİN KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu tez de, Bilgisayar Destekli Eğitimde(BDE) Grafik ve Animasyonların kullanımı ile ilgili araştırma sunulmaktadır. Tezde ilk olarak BDE'de tanımlanmış ve EJDE'de Bilgisayar ekranındaki görsel unsurlar olan Metinler, Renkler, Grafik Elemanlar (Grafikler, Resimler) İkonlar ve Animasyonların görsel iletişimde kullanılmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Bunlara bağlı olarak görsel unsurlardan başka Ekran' a, ekran modlarına, Ekran çözünürlüğüne ve grafik formatlarına değinilmektedir. Tezde Animasyonun bir çok alanda kullanıldığı gibi Bilgisayar Destekli Eğitimde de sıkça kullanılan bir yöntem olduğu belirtilmekte ve Animasyon üretmek için değişik tekniklerin, programların kullanıldığına değinilmektedir. Tez de en son olarak İnternet' de de Eğitim verilebileceğine, İnternet de Eğitim verilirken Grafiğin ve Animasyonun etkin biçimde kullanılabileceği üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 500.10.24 Anahtar Sözcükler : BDE, WWW, İnternet, Animasyon, İkon ve Buton, Sayfa Adedi : 124 Tez, Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
USING GRAPHIC AND ANIMATION TECHNIQUES IN COMPUTER AIDED EDUCATION (M.Sc.Thesis) Hüseyin ÇAKIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT By this thesis, the research related with the use of graphics and animations in the computer aided education (CAE) are given. First of all, the definition of computer aided education (CAE) has been made and then the visual facts in texts, colours, graphic elements (graphics, pictures) icons and animations in the education are the main necessity. According to these facts, apart from visual components, monitor, monitor modes, monitor resulations, graphic formats has been mentioned. It has been defined that animation is used in many places but it is rather used regularly in the computer aided education (CAE). It has also been defined that to produce animation, different techniques and programs are used. In this thesis lostly it has been defined that education can be given in the internet and to give the education in the internet graphics and animations can be used sufficiently. Science Code : 500.10.24 Keywords : CAE, WWW, Internet, Animation, Icon and Buton Page Number : 1 24 Adviser : Asst.Prof.Dr.Hasan Hüseyin ÖNDER