Turizmin sosyal ve kültürel etkilerinin turist rehberleri tarafından algılanması: Trabzon'da bir uygulama
The perception of socio-cultural impacts of tourism by tourist guides: An application in Trabzon
  1. Tez No: 280605
  2. Yazar: ÖZGE GÜDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AVCIKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerin başında gelen turizm sektörü, insanların bir toplum içinde birlikte yaşamalarının belirli bir yönünü oluşturmaktadır. Bu yönü ile sosyal bir olay niteliği taşıyan turizm sektöründe, seyahatler ve konaklamalar sırasında kurulan ilişkiler sonucunda farklı sosyal ve kültürel yapılara sahip toplumlar arasında etkileşim söz konusu olabilmektedir. Turizmin sebep olduğu muhtemel sosyal ve kültürel etkilerin incelenmesi, özellikle ev sahibi toplumun yapısında meydana gelen değişimlerin belirlenebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı turizmin sosyo-kültürel etkilerini incelemek ve turist ile yerel halk arasında aracı konumunda bulunan turist rehberlerinin, turizmden kaynaklanan sosyo-kültürel değişimler konusundaki görüş ve tutumlarını belirlemektir.Bu amaç doğrultusunda yazın bölümünde, turizmin sosyal ve kültürel yapı üzerinde meydana getirdiği etkiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın amacına yönelik olarak, Trabzon ilinde turist rehberliği mesleğini icra eden kişiler örneklem olarak seçilmiş ve turist rehberlerine 55 adet anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verileri betimlemek amacıyla ankette yer alan her bir ifade frekans ve yüzde dağılımları alınarak değerlendirilmiş, ifadeler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Söz konusu ifadelere yönelik olarak belirtilen görüşlerin turist rehberlerinin demografik özelliklerine göre 0,05 anlamlılık düzeyinde önemli bir farklılık gösterip göstermediği Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi kullanılarak ele alınmıştır.Çalışmanın bulgularına göre; turist rehberlerinin genel olarak, turizmin sosyo-kültürel etkilerini algılayışlarında olumsuz bir görüşe sahip olmadıkları gözlemlenmiştir. Turizmin hem turist kabul eden ülke insanlarını hem de turist gönderen ülke insanlarını sosyolojik olarak etkilediği; turizm nedeniyle meydana gelen sosyo-kültürel değişimlerde, destinasyonların kalkınmışlık düzeyinin, medyanın ve turist rehberlerinin etkisinin oldukça fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism industry which is in the world's fastest-growing and growing sectors constitutes a specific aspect of living together in a community of people. This aspect of the tourism sector, which serve as a social event interaction can be interaction between communities which have different social and cultural structures as a result of relationships established during the trips and stays. Examination of the possible social and cultural impacts caused by tourism is important especially in terms of determining the changes in the structure of the host society. This study aims to examine the socio-cultural impacts of tourism and determine the tourist guides? opinions and attitudes about socio-cultural changes, who are in the position of intermediary between local people and tourists.For this purpose, in the literary section, the effects on the social and cultural structures caused by tourism are discussed. In the third chapter, for the purpose of the study, people who perform the profession of tourist guiding in the province of Trabzon as a sample were selected and 55 survey implemented the tourist guides. As a result of the application in order to describe the data collected from survey, each statement in the survey were evaluated based on the frequency and percentage distributions, and the relationship between expression was determined by correlation analysis. The opinions stated in the statements is considered according to tourist guides? demographic characteristics for the 0,05 significance level that show a significiant difference using the Independent Sample T Test and One-Factor Analysis.According to the findings of the study, it has been observed that tourist guides, in general, do not have a negative opinion about socio-cultural impacts of tourism. The conclusion has been reached that tourism affects either people who accept tourists, or the people of the country that generates tourists by sociological, and also socio-cultural exchanges that occur due to tourism has an impact on the level of development of destinations, the media and tourist guides.