Ortognatik cerrahi hastalarının cerrahi öncesi beklentilerinin ve motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pre-surgery expectations and motivations of patients in orthognatic surgery
- Tez No: 857791
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortognatik cerrahi hastalarının cerrahi öncesi beklentilerinin ve motivasyonlarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı'na dentofasiyal deformite ve gelişimsel maloklüzyon nedeniyle ortognatik cerrahi hazırlığı yapılan 37'si kadın, 44'ü erkek toplam 81 hasta oluşturmaktadır. Çalışmada; sosyodemografik özelliklerin ve hastaların cerrahi öncesi algı, motivasyon ve beklentilerinin iyi anlaşılabilmesi amacıyla William ve ark, Rivera ve ark., Türker ve ark., ve Al-Rawee ve ark.'nın envanterinden ve Ortognatik Yaşam Kalitesi Anketi Ölçeği'nden (OQLQ) uyarlanarak hazırlanan anket kullanılmıştır. Çalışmada hastaların mevcut durumlarından esas etkilenme yönünün dış görünüş ile estetik (%45) ve çiğneme-ısırma (%23,5) olduğu belirlenmiştir. Tedavi ile ilgili majör beklentiler; dış görünüşün iyileşmesi (%88,9), gülüşün iyileşmesi (%67,9) ve yeme kabiliyetinin gelişmesidir (%53,1). Cinsiyete göre kadınlarda TME disfonksiyonu ve ağrı problemleri ile dış görünüş konusunda özgüvensiz hissetme erkeklere göre daha fazla bulunmuştur. Tedavi sonu beklentisi; tedavi başında dış görünüşü ile ilgili rahatsızlığı bulunan hastalarda rahatsızlığı olmayan hastalara göre daha yüksek tespit edilmiştir. Dış görünüş ve estetik nedeniyle tedavi olmak isteyen hastalarda psikososyal problemler daha fazladır. Cerrahi öncesi daha önce benzer operasyonu geçiren ortognatik cerrahi hastalarıyla iletişime geçen hastaların %82,62'sının motivasyonunun arttığı belirlenmiştir. Hastaların %80,3'ü cerrahi öncesi ortodontik tedaviyle ilgili bilgilendirmeyi olumlu olarak değerlendirmekte ve %91,4'ü bu tedaviyi benzer anomaliye sahip diğer hastalara önermektedir. Çalışma sonucunda dentofasiyal deformitesi olan hastaların tedavi ile ilgili asıl beklentilerinin fonksiyonda iyileşmeden ziyade dış görünüş ve estetik parametrelerinin iyileştirilmesi ile sosyal ortamda özgüvenin artırılması olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the motivations and expectations of orthognathic surgery patients before surgery. The sample of the study consisted of 81 patients, 37 female and 44 male, prepared for orthognathic surgery due to dentofacial deformity and developmental malocclusion at Istanbul University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The questionnaire adapted from the inventory of William et al., Rivera et al., Türker et al., and Al-Rawee et al. and the Orthognathic Quality of Life Questionnaire (OQLQ) was used in order to better understand the sociodemographic characteristics and the perception, motivation and expectations of the patients before surgery. . It was determined that the main aspects of the patients' current situation were the external appearance and aesthetic (45%) and chewing-biting (23.5%). Major expectations regarding treatment were; improvement of appearance (88.9%), improvement of smile (67.9%) and improvement of eating ability (53.1%). According to gender, TMJ dysfunction and pain problems and feeling insecure about appearance were more common in women than men. The expectation of the end of the treatment was found to be higher for the patients having discomfort related to their appearance at the beginning of the treatment compared to the patients not having the disease. Psychosocial problems are more common in patients who want to be treated because of their appearance and aesthetics. It was determined that the motivation of 82.62% of the patients who contacted orthognathic surgery patients who had a similar operation before surgery increased. 80.3% of the patients evaluate the information about orthodontic treatment before surgery positively, and 91.4% recommend this treatment to other patients with similar anomalies. As a result of the study, it was seen that the main expectations of the patients with dentofacial deformity regarding the treatment were to improve their external appearance and aesthetic parameters and increase their self-confidence in the social environment rather than an improvement in function.