Pandemi sürecinin gönüllü işgücü devrine etkileri: TÜİK verileri üzerine bir analiz
Effects of the pandemic on voluntary employee turnover: A study on data from Turkish Statistical Institute
- Tez No: 857792
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
COVID-19 Pandemisi Aralık 2019'da ortaya çıkmış ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. COVID-19 Pandemisi halk sağlığının yanı sıra, ülke ekonomilerini ve işgücü piyasalarını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu süreçte COVID-19 virüsünün yayılmasına engel olabilmek için alınan kısıtlayıcı önlemler birçok sektörün Pandemi sürecinden olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur. Nitekim çalışanların iş yükü, kazançları ve çalışma şekillerinde değişimler yaşanmış bu durum gönüllü işgücü devri üzerinde etkili olmuştur. Bu araştırmanın amacı; Pandemi sürecinin gönüllü işgücü devrine etkisini analiz etmektir. Araştırmada bireysel (cinsiyet, yaş, medeni durum, yakınlık, eğitim düzeyi), sosyal (mezun olunan bölüm, hane büyüklüğü, bölge) ve eski iş (eski işin mesleği ve eski işin faaliyet alanı) değişkenleri analiz edilmiştir. Bu amaçla TÜİK 2018-2022 yılı Hane Halkı İşgücü İstatistik verileri kullanılmıştır. 2018 ve 2019 yılları Pandemi öncesi, 2020, 2021 ve 2022 yılları Pandemi sonrası dönem olarak tanımlanmıştır. Veriler, t-testi, Ki-Kare ve Binary lojistik regresyon analizleri kullanılarak ölçülmüştür. İlk olarak t-testi sonucunda verilerin normal dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebeple parametrik olmayan analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Ki-Kare analizi sonucunda Pandemi sonrası gönüllü işgücü devir oranının Pandemi öncesine kıyasla %7,4 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte gönüllü işgücü devir oranının bireysel, sosyal ve eski iş değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim bekârların gönüllü işgücü devri Pandemi sonrası %0,7 oranında yükselirken, evlilerin gönüllü işgücü devri %3,2 oranında azalmıştır. Son olarak binary lojistik regresyon analizine göre Pandemi, bireysel, sosyal ve eski iş değişkenleri gönüllü işgücü devri riskini açıklamaktadır. Pandemi değişkeninin varyasyondaki değişimi %0,1 oranında açıkladığı görülmüştür. Tüm değişkenler birlikte gönüllü işgücü devrindeki değişimi %8 oranında açıklamaktadır. Sonuç olarak araştırma bulguları, Pandemi sürecinin gönüllü işgücü devrini çok sınırlı şekilde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 Pandemic, which emerged in China in December 2019, quickly affected the whole world. The COVID-19 Pandemic has significantly affected economies and labor markets as well as public health. During this process, a number of restrictive measures were taken to prevent the spread of the COVID-19 virus. These restrictive measures taken caused many sectors to be negatively affected by the Pandemic process. As a matter of fact, there have been changes in employees' workload, earnings and working styles. These changes have had an impact on voluntary employee turnover. The purpose of this study is to analyze the impact of the pandemic on voluntary employee turnover. In the research, individual (gender, age, marital status, proximity, education level), social (department, household size, region) and previous job (former profession and field of activity) variables are analyzed. For this purpose, Turkish Statistical Institute (TUIK) 2018-2022 data was used. The years 2018 and 2019 were defined as the pre-Covid-19 period, and the years 2020, 2021 and 2022 were defined as the post-Covid-19 period. Data were analyzed using t-test, Chi-Square and Binary logistic regression analyses. Firstly, as a result of the t-test, it was concluded that the data were not normally distributed and non-parametric analysis methods were used. Chi-Square analysis, a 7.4% decrease in the voluntary employee turnover rate was observed in the post-pandemic period compared to the pre-pandemic period. Also, it has been determined that the employee's voluntary turnover rate varies significantly according to individual, social and previous job variables. For example, after the pandemic period, the voluntary separation rate of single people increased by 0.7 percent, while the voluntary separation rate of married people decreased by 3.2 percent. According to research binary logistic regression analysis, Pandemic, individual, social and old job variables explain risk of voluntary employee turnover. It was observed that the pandemic variable explained 0.1% of the variation. When all variables were evaluated together, they explained 8% of the variation in the voluntary employee turnover rate. Finally, the research findings show that the Pandemic process has affected voluntary employee turnover.