Sorgulama temelli stem etkinliklerinin dezavantajlı kız öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of inquiry-based stem activities on creative personality of disadvantaged girl students
- Tez No: 857805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı sorgulama temelli STEM etkinliklerinin dezavantajlı kız öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerine etkisinin belirlenmesidir. Bu kapsamda araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Malatya ilinde gelir düzeyi düşük bir çevrede bulunan ortaokullarda öğrenim gören 31 kız öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğrenciler amaçlı rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Seçilen öğrenciler beş günlük süreyle sorgulama temelli STEM etkinliklerine katılmışlardır. Araştırmada açıklayıcı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma modeli, tek gruplu ön test son-test için uygun olan yarı deneysel bir desendir. Nicel veri toplama aracı olarak öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerini ölçmek için“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu ise nicel verileri desteklemek amacıyla tarafımızca düzenlenen“Bilgi Edinme Defterleri”ile“Ürün Geliştirme Defterleri”ayrıca Öğrenci Günlükleri ve Demografik Özellikler Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, dezavantajlı kız öğrencilerin sorgulama temelli STEM ile ilgili olumlu yönde düşünceleri olduğu görülmüştür. Sorgulama temelli yapılan STEM etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı kişilik özellikleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan akademik başarı, sınıf düzeyi ve okul öncesi eğitim alma durumunun dezavantajlı kız öğrencilerin yaratıcı kişilik özelliklerine olan etkisi alt boyutlar açısından incelenerek sınıf düzeyi değişkeninin içsel motivasyon alt boyutu hariç olmak üzere bu demografik özelliklerin yaratıcı kişilik özellikleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of inquiry-based STEM activities o the creative personality traits of disadvantaged female students. In this context, the research was carried out with 31 female students in secondary schools located in a low- income environment in Malatya in the 2021-2022 academic year. These students were determined by purposeful random sampling method. Selected students participated in inquiry-based STEM activities for five days. Explanatory mixed method was used in the research. The research model is a quasi-experimental design suitable for a single-group pre-test and post-test.“Creative Personality Traits Scale”was used to measure students' creative personality traits as a quantitative data collection tool. The qualitative aspect of the research, on the other hand, was used to support the quantitative data, using the the“Knowledge Books”and“Product Development Notebooks”organized by us, as well as the Student Diaries and Personal Information Form. As a result of the research, it was seen that disadvantaged female students had positive thoughts about inquiry-based STEM. It was concluded that inquiry-based STEM activities had a significant effect on the creative personality traits. On the other hand, the effects of academic achievement, grade level and pre-school education status on the creative personality traits of disadvantaged female students were examined in terms of sub-dimensions, and it was concluded that these demographic characteristics did not have a significant effect on creative personality traits, except for the intrinsic motivation sub-dimension of the class level variable.