İlkokul öğrencileri için teknoloji destekli sınıf dışı eğitim etkinliklerinin tasarlanıp geliştirilmesi
Design and development of technology supported outdoor education activities for primary school students
- Tez No: 857808
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
21. yüzyılda sürekli gelişen eğitim ortamlarında, sınıf dışı eğitim önem kazanmaktadır. Sınıf dışı eğitim, öğrencilere, doğayı, bulundukları alanı ve içinde yaşadıkları toplumu anlamalarına ve somut deneyimler kazanmalarına olanak veren pek çok fırsat sunmaktadır. Eğitimde yeniliklerin artmasıyla teknolojinin eğitimde kullanımı, önemli fırsatlar yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı ilkokul öğrencileri için teknoloji destekli sınıf dışı eğitim etkinlikleri geliştirmektir. Bu çalışmada 5 sınıf öğretmeni yer almıştır. Çalışmada yer alan sınıf öğretmenlerinin hepsi daha önceden sınıf dışı eğitim ile ilgili eğitim almışlardır. Ayrıca öğretmenler derslerinde sınıf dışı eğitim etkinliklerine yer vermektedirler. Çalışma nitel araştırma yöntemi i̇le tasarlanmıştır. Çalışma durum çalışmasıdır. Çalışmada öğretmenlerle dört ayrı yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. İlk üç görüşme sonrasında öğretmenlerden toplanan veriler çözümlenmiş ve matematik ve fen bilimleri derslerine ilişkin iki ayrı sınıf dışı eğitim etkinliği tasarlanmıştır. Daha sonra tasarlanan bu iki etkinlik öğretmenlere gönderilmiş ve öğretmenlerin etkinlikleri incelemeleri istenmiştir. Öğretmenlerin etkinlikleri incelemelerinden sonra, dördüncü görüşme yapılmış ve öğretmenlerin etkinliklerle ilgili görüşleri alınmıştır. Tüm görüşmeler sonrasında elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Birinci görüşmeler sonrasıında elde edilen verilere göre, pandeminin sınıf dışı eğitime olumsuz etkisinin olduğu, sınıf dışı eğitim uygulamalarında öğretmenlerin zorluklarla karşılaştığı, sınıf dışı eğitimde okulların fiziksel eksikliklerinin bulunduğu, sınıf dışı eğitime eğitim paydaşları tarafından olumsuz bakıldığı, sınıf dışı eğitimin öğrenciler üzerinde olumlu etkinlerinin olduğu, sınıf dışı eğitimde olumsuz şartların olumluya çevirmede öğretmenin önemli rolünün bulunduğu görülmüştür. İkinci görüşmeler sonrasında elde edilen verilere göre, teknolojinin öğrenciler açısından avantajlarının olduğu, teknolojinin öğretmenler için faydalarının olduğu, öğrenciler için bir takım dezavantajlarının olduğu, öğretmenlerin derslerinde teknolojik aletleri kullandığı, öğrencilerin teknolojik aletleri kullandığı, teknolojinin müfredata uygun olduğu, sınıf dışı eğitimde teknolojinin kullanılabilir olduğu, pandeminin çocukların teknoloji kullanımı üzerinde olumlu etkiler yarattığı, öğrencilerin teknoloji kullanımında yeterli olduğu, teknoloji kullanımında okulun desteğinin önemli olduğu, bazı öğretmenlerin teknolojik aletleri öğrencilere teslim etmede kararsız olduğu ve öğretmenlerin teknoloji konusunda önemli rollerinin bulunduğu görülmüştür. Üçüncü görüşmeler sonunda elde edilen verilere göre, sınıf dışı eğitim etkinlikleri tasarlanırken öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususların olduğu, teknoloji destekli sınıf dışı eğitim tasarlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu, bazı öğretmenlerin teknolojik aletleri öğrenciye vermede kararsız olduğu, teknoloji destekli sınıf dışı eğitimin tüm derslerde kullanılabileceği, öğrencilerin etkinliklerde kullanabileceği teknolojik aletlerin olduğu, teknolojiye yeteri kadar destek olunmadığı, teknoloji destekli sınıf dışı eğitim etkinlikleri tasarlanırken öğretmenlerin önemli rollerinin bulunduğu ve ölçme değerlendirme sürecinde alternatif yöntemlerin kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Öğretmenlerin hazırlanan matematik ve fen bilimleri etkinliklerini incelemelerinden sonra yapılan dördüncü görüşmeler sonucunda, hazırlanan her iki etkinliğin de kazanım ve ölçme değerlendirme açısından uygun olduğu ve etkinliklerin öğrencilere uygulanabileceği görülmüştür. Bu bulgulardan yola çıkarak özellikle sınıf dışı eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın vereceği hizmet içi eğitimlerle, sınıf dışı eğitim ve teknoloji hakkında öğretmenlerin ve idarecilerin bilgi ve becerilerinin arttırılması önerilmektedir. Okullara teknoloji yatırımları yapılarak eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Öğretmenlere etkinlikleri doğru bir şekilde tasarlamaları için güncel araştırmaları takip etmeleri, öğrencilere etkinliklerde kullanılacak teknolojik aletleri tanıtmaları önerilmektedir. Ayrıca öğrencilerin zararlı içeriklerden korunmasında öğretmenlerin etkinliklerde doğru teknolojileri kullanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, outdoor education is becoming increasingly important in constantly evolving educational environments. It provides students with numerous opportunities to gain practical experience and develop an understanding of the nature of their area and society. As education continues to innovate, the use of technology presents significant opportunities. The objective of this study is to develop technology-supported outdoor educational activities for primary school students. The study involved five elementary school teachers who had previously received training on outdoor education and included outdoor education activities in their lessons. Qualitative research methods were employed to design and conduct the study, which is a case study. The study involved conducting four separate semi-structured interviews with the teachers. Following the first three interviews, the collected data was analysed, and two distinct outdoor educational activities were designed for mathematics and science courses. These activities were then sent to the teachers, who were asked to analyse them. Following the analysis of the activities, a fourth interview was conducted to obtain the teachers' opinions. The data collected from all interviews was analysed using the descriptive analysis method. Based on the data gathered from initial interviews, it was found that the COVID-19 pandemic had a detrimental impact on extracurricular education. Teachers encountered challenges in implementing extracurricular education practices due to physical limitations in schools. Additionally, education stakeholders held a negative perception of extracurricular education. However, it was observed that extracurricular education had a positive impact on students, and teachers played a crucial role in transforming negative circumstances into positive ones. Based on the data obtained from the second interviews, it was found that technology has advantages for both students and teachers. However, it was also noted that technology has some disadvantages for students. Teachers incorporate technological devices into their lessons, and students are proficient in using them. Technology is suitable for the curriculum and can also be used for outdoor education. The pandemic has had a positive impact on children's use of technology. The support of the school is crucial in the use of technology. Some teachers are undecided about providing technological devices to students, and teachers play an important role in the integration of technology. Based on the data obtained from the third round of interviews, it was highlighted that teachers need to pay attention to certain aspects when designing outdoorroom educational activities. Additionally, when designing technology-supported outdoor education, there are several factors that should be taken into consideration. Some teachers remain undecided about providing technological devices to students. However, technology-supported outdoor education can be implemented across all courses, and there are various technological devices that students can use during activities. Despite this, there is a lack of support for technology, and teachers play a crucial role in designing technology-supported outdoor educational activities. Finally, alternative methods should be employed in the measurement and evaluation process. After conducting the fourth round of interviews, the teachers evaluated the prepared mathematics and science activities. It was determined that both activities were suitable for achieving the desired learning outcomes and assessments, and could be effectively implemented with students. It is recommended that the Ministry of National Education provide in-service training to increase the knowledge and skills of teachers and administrators regarding outdoor education and technology. Additionally, deficiencies should be addressed through investments in technology in schools. Teachers should follow current research when designing activities and introducing technological devices to students. It is also important for teachers to use appropriate technologies to protect students from harmful content.