Obezite hastalarında duygusal yeme, dürtüsellik ve aleksitiminin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of emotional eating, impulsivity and alexithymia in obesity patients with the healthy control group
- Tez No: 857816
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı obezite cerrahisi için başvuran kişilerin aleksitimi, dürtüsellik, duygusal yeme, depresyon ve anksiyete düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmesidir. Araştırmamız obeziteye eşlik edebilecek ruhsal unsurların anlaşılmasına katkı sağlamayı ve ileride yapılacak olan çalışmalara veri sunmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: 01.12.2022 ile 01.07.2023 tarihleri arasında araştırmamıza katılanlara sosyodemografik veri formu, Barratt dürtüsellik ölçeği kısa formu, duygusal yeme öleceği, hisleri besleme duygusal yeme ölçeği, Toronto aleksitimi ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği yüz yüze görüşme ile doldurtulmuştur. Bulgular: Araştırmaya 18 ile 65 yaş arası 60 obezite hastası ve 57 kontrol grubu olmak üzere toplam 117 kişi katılmıştır. Dürtüsellik düzeyi iki grup arasında anlamlı farklı göstermemiştir. Aleksitimi obezitede grubunda daha yüksek bulunmasına rağmen ortalama ölçek puanı, her iki grupta da kesme puanının altında kalmıştır. Duygusal yeme, depresyon ve anksiyete düzeyleri obezite grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. BKİ ile duygusal yeme ve depresyon düzeyleri orta düzeyde bir ilişki ile pozitif yönde artma eğilimi göstermiştir. Sonuçlar: Obeziteye eşlik edebilen psikolojik faktörler göz önüne alındığında, obez hastalarda ayrıca ayrıntılı bir psikiyatrik değerlendirme yapılması önemlidir. Bu faktörler obezite tedavisini olumsuz etkiyebildiği için diyet ya da cerrahi gibi yaklaşımların yanında, uygun ruhsal müdahalelerin de yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine and compare the levels of alexithymia, impulsivity, emotional eating, depression, and anxiety in individuals applying for bariatric surgery with those of a healthy control group. Our research aims to contribute to the understanding of psychological factors accompanying obesity and to provide data for future studies. Materials and Methods: Between December 1, 2022, and July 1, 2023, participants in our study were administered a sociodemographic data form, Barratt Impulsiveness Scale short form, Emotional Eating Scale, Emotional Feeding of Feelings Scale, Toronto Alexithymia Scale, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale through face-to-face interviews. Results: A total of 117 individuals participated in the study, including 60 obese patients and 57 individuals in the control group, aged between 18 and 65. The level of impulsivity did not show a significant difference between the two groups. Although alexithymia was found to be higher in the obesity group, the average scale score remained below the cutoff point in both groups. Emotional eating, depression, and anxiety levels were significantly higher in the obesity group. BMI with emotional eating and depression levels tended to increase positively with a moderate relationship. Conclusions: Considering the psychological factors that may accompany obesity, it is important to conduct a detailed psychiatric assessment in obese patients. Since these factors can negatively impact obesity treatment, it is recommended to implement appropriate psychological interventions alongside approaches such as diet or surgery.