Tükürük bezi tümörlü hastalarda kanda ve tükürükte bisfenol-a ve ağır metal (ICP-MS) düzeylerinin araştırılması
In blood and saliva in patients with salivary gland tumorsinvestigation of bisphenol-a and heavy metal (ICP-MS) levels
- Tez No: 857823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASER SAİD ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmamızda kliniğimizde takip ve tedavisi yapılan tükürük bezi tümörlü hastalardan alınan kan ve tükürük örneklerinde düşük derişimlerde bile toksik etki gösterebilen Bisfenol A ve ağır metallerin ICP-MS (10 farklı element) düzeylerine bakılmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne Temmuz 2022 - Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran 18 - 80 yaşlarında toplam 60 hasta ile yapıldı. Kontrol grubu olarak polikliniğimize aynı tarihlerde başvuran ve kulak burun boğaz bakısı normal saptanan, yaş ve cinsiyet dağılımı benzer olan 30 sağlıklı kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Hastalardan preoperatif sabah açlık kan örnekleri alındı. Ayrıca tüm hastalardan uyarılmamış tükürük toplandı. Serum ve tükürük örneklerindeki BPA seviyeleri ELISA kiti (Biovision, Abcam) kullanılarak ve ICP-MS elementleri olan; kurşun (Pb), çinko (Zn), krom (Cr), demir (Fe), bakır (Cu), magnezyum (Mg), manganez (Mn), kalsiyum (Ca), sodyum (Na) ve potasyum (K) düzeylerinin analizi için ICP-MS, Agilent 7700 kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 44,6±10,7 yıl olan [18 (60%)'i erkek ve 12 (40%)'si kadın] 30 sağlıklı kontrol grubu ile yaş ortalaması 44,7±13,3 yıl olan [31 (51,7%)'i kadın ve 29 (48,3%)'i erkek] toplam 60 tümör cerrahisi yapılan hasta alındı. Hastalarda en sık saptanan tükürük bezi tümörü parotis yerleşimliydi [n=49; (81,7%)]. Hastalardan beşinde (8,3%) minör tükürük bezinde, beşinde submandibular tükürük bezinde tümör saptanır iken 1 (1,7%) hastada ise sublingual bezde tümör saptandı. Hastalardan 24 (80%)'ünde pleomorfik adenom ve 6 (20%)'sında Warthin tümörü olduğu saptandı. Malign tümör saptanan 30 hastadan 15 (50%)'inde mukoepidermoid karsinom, 9 (30%)'unda adenoid kistik karsinom, 5 (16,6%)'inde pleomorfik adenom ex karsinoma in situ saptanır iken 1 (3,3%) hastada ise asinik hücreli karsinom saptandı. Çalışmamız sonucunda Malign tümör grubunda serumda BPA, Pb, Mg düzeyleri yüksek saptanmakla birlikte Zn, Cu ve Zn/Cu oranı daha düşük saptandı (p0.05). Malign tümör grubunda tükürükte ise Pb, Cr, Mn ve Na düzeyleri yüksek iken Ca, Zn ve Zn/Cu oranı düşük saptandı (p0.05). Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda literatürde yer alan bilgilere paralel şekilde artmış BPA ve Pb maruziyeti ile azalmış Zn ve Cu düzeylerinin tükürük bezi tümörü gelişimi ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuda tükürük bezinin farklı tümör tiplerinin gelişiminde; kronik BPA ve ağır metal maruziyetinin etiyolojik faktörler içerisinde etkili olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
In this study, ICP-MS (10 different elements) levels of Bisphenol A and heavy metals, which can have toxic effects even at low concentrations, were examined in blood and saliva samples taken from patients with salivary gland tumors who were followed and treated in our clinic. Materials and Methods: This study was conducted with a total of 60 patients, aged 18 - 80, who applied to Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Ear Nose and Throat Clinic between July 2022 and June 2023. It was carried out with a control group of 30 healthy controls, with similar age and gender distribution, who applied to our polyclinic on the same dates and whose ear, nose and throat examination was normal. Fasting blood samples were taken from the patients on the preoperative morning. Additionally, unstimulated saliva was collected from all patients. BPA levels in serum and saliva samples were determined using an ELISA kit (Biovision, Abcam) and ICP-MS elements; ICP-MS, Agilent 7700 was used to analyze lead (Pb), zinc (Zn), Chromium (Cr), iron (Fe), copper (Cu), magnesium (Mg), manganese (Mn), calcium (Ca), sodium (Na), potassium (K) levels. Results: In our study, we included 30 healthy control groups with a mean age of 44.6±10.7 years (18 (60%) of whom were male and 12 (40%) of whom were female] and a group of 30 healthy controls with a mean age of 44.7±13.3 years [31 ( A total of 60 patients who underwent tumor surgery [51.7% female and 29 (48.3%) male] were included. A total of 60 patients who underwent tumor surgery, 7% female and 29 (48.3%) male, were included. The most common salivary gland tumor detected in the patients was located in the parotid gland [n=49; (81.7%)]. While tumors were detected in the minor salivary gland in five (8.3%) patients, in the submandibular salivary gland in five patients, a tumor was detected in the sublingual gland in 1 (1.7%) patient. 24 (80%) of the patients had pleomorphic adenoma and 6 (20%) had Warthin tumor. Of the 30 patients with malignant tumors, mucoepidermoid carcinoma was detected in 15 (50%), adenoid cystic carcinoma in 9 (30%), pleomorphic adenoma ex carcinoma in situ in 5 (16.6%) and 1 (3.3%). Acinic cell carcinoma was detected in the patient. As a result of our study, serum BPA, Pb, and Mg levels were high in the malignant tumor group, but Zn, Cu, and Zn/Cu ratio were lower (p0.05). In the malignant tumor group, saliva levels of Pb, Cr, Mn and Na were high, while Ca, Zn, and Zn/Cu ratio were low (p0.05). Conclusion: As a result, in our study, we think that, in line with the information in the literature, increased BPA and Pb exposure and decreased Zn and Cu levels may be associated with the development of salivary gland tumors. In this regard, in the development of different tumor types of the salivary gland; We found that chronic BPA and heavy metal exposure are effective etiological factors.