Kadın sağlık çalışanlarında şiddetin iş doyumu ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of violence on job satisfaction and intention to leave work in female healthcare workers
  1. Tez No: 857822
  2. Yazar: MESUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, kadın sağlık çalışanlarında şiddetin iş doyumu ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, Muş Devlet Hastanesi'nde görev yapan kadın sağlık çalışanları ile 01.06.2023 – 01.12.2023 tarihleri arasında 300 kişi ile yürütüldü. Kesitsel-tanımlayıcı tipteki araştırmada literatür doğrultusunda hazırlanan 21 sorudan oluşan tanımlayıcı bilgi formu (TBF), Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği (İANÖ) kullanıldı. Katılımcıların %50'si hemşiredir. Katılımcıların %58'inin meslek hayatı boyunca bir ya da iki kez şiddete maruz kaldığı tespit edildi. Kadın sağlık çalışanlarına uygulanan İANÖ toplam puan ortalaması 10.72±4.38 olarak bulundu. Kadın sağlık çalışanlarının MİDÖ alt boyutlarının toplam puan ortalamaları ise İçsel Doyum alt boyutu puan ortalamalarının 3.27±1.12, Dışsal Doyum alt boyutu puan ortalamalarının 2.83±1.22 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of violence on job satisfaction and intention to quit among female health workers. The research was carried out with 300 female health workers working at Muş State Hospital between 01.06.2023 and 01.12.2023. In the cross-sectional-descriptive type research, a descriptive information form (DIF) consisting of 21 questions prepared in line with the literature, Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS) and Intention to Quit Scale (IQS) were used. 50% of the participants are nurses. It was determined that 58% of the participants were exposed to violence once or twice in their professional life. The average total score of IQS applied to female health workers was found to be 10.72±4.38. The average total scores of the MJSS sub-dimensions of female health workers were found to be 3.27±1.12 for the Intrinsic Satisfaction sub-dimension score averages and 2.83±1.22 for the Extrinsic Satisfaction sub-dimension score averages.