Tekrarlayan gebelik kayıplarında ısı şok proteinlerinden HSP 70'in ekspresyonu
The importance, expression of heat shock protein HSP 70 on recurrent pregnancy losses
- Tez No: 857824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Başlık: Tekrarlayan gebelik kayıplarında ısı şok proteinlerinden HSP 70'in ekspresyonu Öğrencinin Adı: Taner ÖZEL Danışman: Doç. Dr. Tamer ZEREN Anabilim Dalı: Fizyoloji Anabilim Dalı Amaç: Tekrarlayan gebelik kaybı, prevelansı oldukça yüksek olan bir sağlık sorunudur. Isı şok proteinleri, proteinlerin dördüncül yapısının oluşumunda, serbest radikal düzeyinin hücre içi dengelenmesinde ve stres faktörlerine karşı hücresel savunmada önemli role sahiptir. Amacımız, tekrarlayan gebelik kaybı hastalarından alınan düşük materyalinde ısı şok proteinlerininden olan HSP 70 proteininin ekspresyon düzeylerini incelemek ve beta-aktin referans proteini ile normalizasyonunu yapmaktır. Gereç ve Yöntem: 24 gönüllü hasta“sağlıklı ve gebe olmayanlar (Grup 1)”,“sağlıklı ve gebeler (Grup 2)”ve“tekrarlayan gebelik kaybı (Grup 3)”olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Grup 2 ve 3'ten düşük materyalleri, Grup 1'den endometriyal biyopsi alınmıştır. Alınan örnekler ile Western Blot çalışması yapılarak HSP 70 ve beta-aktin proteinlerinin ekspresyon seviyelerine ayrı ayrı bakılarak normalizasyon işlemi geçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Title: Expression of heat shock protein HSP 70 in recurrent pregnancy loss. Student Name: Taner ÖZEL Supervisior: Assoc. Prof. Dr. Tamer ZEREN Depertment: Physıology Depertment Aim: Recurrent pregnancy loss is a health issue with a high prevalence. Heat shock proteins play a crucial role in the formation of the quaternary structure of proteins, intracellular balance of free radicals, and cellular defense against stress factors. Our aim is to investigate the expression levels of HSP 70 protein, one of the heat shock proteins, in the abortus material of patients experiencing recurrent pregnancy loss and to normalize it with the reference protein beta-actin. Material and Method: 24 volunteer patients were divided into three groups:“healthy non-pregnant individuals (Group 1)”,“healthy pregnant individuals (Group 2),”and“individuals with recurrent pregnancy loss (Group 3).”Abortus materials from Groups 2 and 3 and endometrial biopsy samples from Group 1 were obtained. Western Blot analysis was conducted on the collected samples, and the expression levels of HSP 70 and beta-actin proteins were individually examined, followed by the normalization process.