Ailede çocuğun mahremiyet eğitiminin ebeveyn görüşleri açısından incelenmesi
Examining the child's privacy education in the family in terms of parent's views
  1. Tez No: 857834
  2. Yazar: HANİFE ŞÜHEDA KUZGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz modern toplumunda kentleşme ve buna bağlı sorunlar, sosyo-ekonomik gelişmişlik ve gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan kitle iletişim araçları, çocuğun mahremiyet algısını olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Televizyon, internet ve sosyal medyadaki cinsellik ve şiddet içerikleri çocukların mahremiyet algılarını zedelerken, çocukların kendini ifşası ya da başkalarının izinsiz paylaşımları yoluyla da çocuk istismarına kapı aralanmaktadır. Bunun yanında özel hayatın gizliliği, bir şahsiyet hakkı olup çocuğun maddi ve manevi varlığını koruması ve doğru bir kişilik geliştirebilmesi için bir zorunluluktur. Çocuk, hayatı ailesi ve toplumla bağ kurarak öğrenir. Sosyal değerlerin ve ahlaki kuralların içselleştirilmesi, terbiye kurallarının, duygu düzenleme yöntemlerinin ve değer aktarımının öğretilmesi ailenin rol modelliğiyle verilen bir eğitimle gerçekleşir. Mahremiyet eğitimi de bireyin kendisine ve başkalarına ait bir özel alan olduğunu fark etmesi, başkalarının özel alanlarına saygı duyarak kendi özel alanını koruması gerektiğinin öğretilmesidir. Ailede verilen bu eğitim çocuğun kendisini tanımasını, kendine ait gizli ve dokunulmaz alanın sınırlarını bilmesini, ruhsal ve cinsel açıdan kendisini korumasını ve başkalarının özel alanlarına saygı duymasını öğretmeyi hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı mahremiyet eğitimine ilişkin çeşitli uygulama alanları belirlenip 6-14 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin bu alanlarda nasıl bir eğitim verdiklerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmış olup mahremiyet eğitimi kapsamında yazılmış kitap ve makale, kongre ve sempozyum bildirileri incelenmiş, bu konuda yapılan nitel ve nicel araştırmalarla karşılaştırılarak yazın süreci gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın ailede kazandırılacak mahremiyet eğitiminin uygulama alanlarının bilinmesi ve doğru ve yanlış uygulamaların anlaşılabilmesi açısından ailelere yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mass media tools which is developed with the modernity, urbanization problems, socio-economic improvement and advancing technology, which emerged in today's world, can be counted among the factors that negatively affect the privacy of the child. While sexual and violent contents on television, the internet and social media harm children's perception of privacy, it also causes child abuse through children's self-disclosure or unauthorized sharing by others. In addition, privacy of private life is a personal right and is a necessity for the child to protect his material and spiritual existence and to develop a decent personality. The child learns about life by establishing a bond with his family and society. Internalizing social values and moral rules, teaching etiquette rules, emotional regulation methods and value transfer are achieved through an education given by the family by being a role model for the child. Privacy education is instilling the individual to realize that he has a personal space that belongs to himself and others and to protect his own personal space by respecting the personal spaces of others. This education given in the family aims to teach the child to know himself, to know the limits of his own secret and inviolable space, to protect himself spiritually and sexually, and to respect the personal spaces of others. The aim of this research is to determine various application areas regarding privacy education and to reveal what kind of education parents with children aged 6-14 provide in these areas. In this study, semi-structured interview method, one of the qualitative research methods, was used and books, articles, congress and symposium papers written within the scope of privacy education were examined, and the literature process was carried out by comparing them with the qualitative and quantitative researches in this field. It is thought that this research can guide families in terms of knowing the application areas of privacy education to be given in the family and understanding the right and wrong practices.