Eş zamanlı mil tasarımı
Concurrent shaft design
- Tez No: 85785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN R. BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
EŞ ZAMANLI MİL TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Selim DABAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Eş zamaniı tasarım yaklaşımı,“bir ürünün geliştirilmesinde görev yapacal tüm uzmanların biraraya gelerek bu ürün ve bu ürünün imali için gerekli tüm işlemleri tasarlaması”olarak tanımlanabilir. Böylece yüksek kalite ve düşük maliyete sahip mamuller, daha kısa sürede geîiştirilebilmektedir. Bu tez, eş zamanlı mil taşanını konusunda yürütülen bir araştırma çalışmasını rapor etmektedir. Borland Pascal 7.0 programlama dili kullanılarak, mil tasarımının kavramsal ve şekillendirme tasarım safhalarına hitap edecek bir paket program geliştirilmiştir. Bu paket program; fonksiyonel olarak formüle edilen mil ihtiyacını karşılayacak çeşitli kavramların otomatik oluşturulmasını, bu kavramlardan birisinin seçimi ve bir imalat yönteminin (talaşlı üretim, döküm + talaşlı üretim ve plastik şekillendirme kapsamlı) belirlenmesi sonrası tasarımın kolay imal ve montaj edilebilir geometrik biçimde yeniden şekillendirilmesinde destek sağlamaktadır. Ayrıca bu tasarıma ait çeşitli malzeme ve çalışma şartlarının verilmesi ile de program, tasarlanmakta olan mile ait muhtelif dayanım ve kritik çap hesaplarım yapmakta ve kullanıcıya sunmaktadır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Eş zamanlı tasarım, eş zamanlı mühendislik, sistematik tasarım, mil tasarımı, yeniden tasarım, BDT. Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hüseyin R. BÖRKLÜ
Özet (Çeviri)
CONCURRENT SHAFT DESIGN ( M.Sc. Thesis ) Selim DABAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February- 1999 ABSTRACT The approach of concurrent design can be defined as“the design of a product and all related processes for its manufacturing by a group of various experts who are responsible for the development of the involved product”. Thus, it can be possible to develop products having increased quality, reduced costs and shorter delivery time. This thesis reports a research work conducted in the field of concurrent shaft design. With the use of Borland Pascal 7.0 programming language, a package program has been developed to cover the requirements of shaft design during the conceptual and embodiment design phases. This package program supports: the automatic creation of various concepts covering functionally defined shaft requirements, the chose of one of those created concepts and then the identification of a manufacturing method (in the context of metal-cutting, casting + metal cutting and plastic shaping) in order for the reformation of design for easy manufacture and assembly. Moreover, the program can compute various of shafts being design (such as strengths or critical diameters) and visualize them on the screen after assignment of various values to the required parameters. Scientific Code : 626.12.01 Key Words : Concurrent design, concurrent engineering, systematic design, shaft design, redesign, CAD. Number of Page : 122 Supervisor : Doç.Dr.Hüseyin R. BÖRKLÜ