Şizofreni hastalarında intihar ile psikolojik acı, dürtüsellik ve kognitif işlevler arasındaki ilişki
The relationship between suicide and psychological pain, impulsivity and cognitive functions in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 857851
  2. Yazar: METİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: İntihar şizofreni hastalarında en sık görülen ölüm nedenidir. Şizofreni hastalarında intihar uzun yıllardır araştırılmasına rağmen etyopatogenezi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Yaş, cinsiyet, hastalık başlangıç yaşı ve süresi, sık hastane yatışları ve tedavi uyumsuzluğu, umutsuzluk, depresyon gibi klinik özellikler ve biyolojik ve sosyal birtakım durumlar şizofrenide intihar için risk etmenleri olarak yer almaktadır. Birçok risk faktörü olmasına rağmen bu faktörlerin ilişkisi ve etkisi net olarak ortaya koyulamamaktadır. Bu çalışmanın amacı; şizofreni hastalarında intihar davranışı ile klinik özellikler, depresyon, umutsuzluk, psikolojik acı, yürütücü işlevler, karar verme, olumsuz risk alma ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışma kesitsel nitelikte olup, 18-65 yaş aralığında, DSM-5 kriterlerine göre şizofreni tanısı alan, klinik olarak remisyonda olup, yaşamı boyunca hiç intihar girişimi olmayan 50 hasta ile yine aynı kriterlere sahip olup yaşamları boyunca en az 1 kez intihar girişimi olan 50 hasta ile gerçekleştirilmiştir. SCID-5 ile klinik görüşme sonucunda ek psikiyatrik hastalıklar ile bilişsel performansı etkileyebilecek ek tıbbi durumlar dışlanarak, her iki çalışma grubuna da Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) , Calgary Depresyon Ölçeği , Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Psikolojik Acı Ölçeği uygulandı. Sonrasında bilişsel işlevleri değerlendirmek için Iowa Kumar Testi (IKT), Wisconsin Kart Eşleştirme Testi (WKET) ve Stroop Testi uygulandı. Bulgular: İntihar girişimi olan hastaların Beck Umutsuzluk Ölçeği, Calgary Depresyon Ölçeği, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği ve Psikolojik Acı Ölçeği puanı intihar girişimi olmayanlara göre yüksek olarak saptandı. Ayrıca intihar girişimi olan grupta Stroop testi ile uzamış enterferans ve IKT'de düşük skorlar gözlemlenmiştir. PANSS ve WKET skorları açısından her iki grupta anlamlı fark gözlenmemiştir. Şizofreni hastalarında hastaneye yatış sayısı, Psikolojik Acı Ölçeği ve IKT intihar açısından öngörücü faktörler olarak saptanmıştır. Son olarak şizofreni hastalarında psikolojik acı, depresyonun intihar üzerindeki etkisine tam aracılık gösterdiği, umutsuzluk ise psikolojik acının intihar üzerindeki etkisine kısmi aracılık gösterdiği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda şizofreni hastalarında intihar ile ilişkili olabilecek etmenler ve bunların kendi aralarındaki ilişkisi belirlenmeye çalışıldı. Bulgular şizofreni hastalarında psikolojik acının ve umutsuzluğun intiharı öngörmek açısından depresif belirtiler ve PANSS skorundan daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca dürtüselliğin intiharı öngörücü etkisi olduğunu saptamıştır. Literatürde şizofrenide intihar ile ilişkili faktörler hala tartışmalıdır. Konunun daha net aydınlatılabilmesi için sosyal ve biyolojik faktörlerin de ele alınıp daha geniş örneklemli gruplarda uzun süreli takip çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide is the most common cause of death in schizophrenia patients. Although suicide in schizophrenia patients has been investigated for many years, its etiopathogenesis has still not been fully elucidated. Age, gender, age of disease onset and duration, frequent hospitalizations and treatment noncompliance, clinical features such as hopelessness, depression and some biological and social conditions are risk factors for suicide in schizophrenia. Although there are many risk factors, the relationship and impact of these factors cannot be clearly revealed. The aim of this study is to examine the relationship between suicidal behavior and clinical features, depression, hopelessness, psychological pain, executive functions, decision-making, negative risk taking and impulsivity in patients with schizophrenia. Materials and Methods: The study is cross-sectional. 50 patients between the ages of 18-65, diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria, who were in clinical remission and had never attempted suicide in their lives, and 50 patients who had the same criteria and had at least one suicide attempt in their lives were included in the study. As a result of the clinical interview with SCID-5, additional psychiatric diseases and additional medical conditions that could affect cognitive performance were excluded, and the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression Scale, Beck Suicide Ideation Scale, Beck Hopelessness Scale and Psychological Pain Scale were applied to both study groups. Afterwards, the Iowa Gambling Test (IKT), Wisconsin Card Sorting Test (WKET) and Stroop Test were applied to evaluate cognitive functions. Results: Beck Hopelessness Scale, Calgary Depression Scale, Beck Suicide Ideation Scale and Psychache Scale scores of patients who attempted suicide were found to be higher than those who did not attempt suicide. Additionally, prolonged interference with the Stroop test and low scores on the IKT were observed in the suicide attempt group. There was no significant difference in both groups in terms of PANSS and WKET scores. Number of hospitalizations, Psychache Scale and IKT were found to be predictive factors for suicide in patients with schizophrenia. Finally, it was determined that psychological pain fully mediated the effect of depression on suicide in schizophrenia patients, while hopelessness partially mediated the effect of psychological pain on suicide. Conclusion: In our study, we tried to determine the factors that may be related to suicide in schizophrenia patients and their relationships among themselves. Findings revealed that psychological pain and hopelessness were more effective than depressive symptoms and PANSS score in predicting suicide in schizophrenia patients. It has also been found that impulsivity predicts suicide. Factors associated with suicide in schizophrenia are still controversial in the literature. In order to elucidate the issue more clearly, long-term follow-up studies in larger sample groups are needed, including social and biological factors.