Şizofreni tanılı remisyondaki hastalarda kalıntı belirtiler ile işlevsellik ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between residual symptoms, functionality, and quality of life in patients with schizophrenia in remission
  1. Tez No: 948358
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIZ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÜNAL DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Şizofreni, pozitif belirtiler ve negatif belirtilerin görülebildiği, duygu, düşünce, algılama ve devinimi etkileyen; dikkatte, bellekte, yürütücü işlevlerde bozulma gibi bilişsel belirtilerin olabildiği, farklı klinik görünümlerle seyreden kronik bir hastalıktır. Şizofreni hastalarının işlevselliğinin ve yaşam kalitesinin genel toplumdan düşük olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada şizofreni tanılı remisyondaki hastalarda kalıntı belirtiler ile işlevsellik ve yaşam kalitesi ilişkisi araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya remisyondaki 100 şizofreni hastası ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan 100 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDSS), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF TR), Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ), İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi (İGD) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Ek olarak şizofreni hastalarına Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGİ) uygulanmıştır. Şizofreni hastaları ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; PANSS toplam ve alt ölçek puanları, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği puanları, Beck Anksiyete Ölçeği puanları şizofreni grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeğindeki tüm alt ölçek puanları, Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği toplam ve tüm alt ölçek puanları, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi puanları şizofreni grubunda beklendiği gibi kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır. Hastalarda cinsiyetler arasında işlevsellik ve yaşam kalitesi açısından fark bulunmamıştır. Evli hastaların, lisans mezunu hastaların, daha yüksek gelir düzeyine sahip hastaların, daha önce çalışmış hastaların ve halen çalışmakta olan hastaların işlevselliği ve yaşam kalitesi puanları diğer hastalardan istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu bulunmuştur. Daha önce intihar girişimi olan hastaların sosyal işlevselliğinin ve fiziksel, psikolojik, çevresel yaşam kalitesinin istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu tespit edilmiştir. Şizofreni hastalarında ek hastalık varlığının fiziksel yaşam kalitesini düşürdüğü bulundu. Şizofreni hastalarında işlevsellik ve yaşam kalitesi değerlendirildiğinde; Genel yaşam kalitesinin tüm işlevsellik bileşenleriyle pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Şizofrenide negatif belirtiler ve hastalık şiddetinin; hastaların sosyal, mesleki, günlük işlevselliğinde ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz şekilde belirgin etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Hastaların işlevselliğinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi, hastaların izlenmesinde ve prognozlarının belirlenmesinde belirtilerin düzelmesi kadar önemlidir. Çalışmamızın sonuçları göz önüne alındığında şizofreni hastalarının işlevselliğini ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik psikososyal müdahalelerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a chronic disorder that can present with various clinical manifestations, including positive and negative symptoms, and affect emotions, thoughts, perception, and movement. It may also involve cognitive symptoms such as impairment in attention, memory, and executive functions. It is well known that the functionality and quality of life of individuals with schizophrenia are lower compared to the general population. This study aimed to investigate the relationship between residual symptoms, functionality, and quality of life in patients with schizophrenia in remission. The study included 100 patients with schizophrenia in remission and 100 individuals in the control group without any psychiatric disorders. All of the participants, who met the inclusion criteria, and provided written informed consent, were assessed using the Sociodemographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS), Turkish version of the World Health Organization Quality of Life Scale-Brief Form (WHOQOL-BREF TR), the Functional Recovery Scale in Schizophrenia (FRSS), Global Assessment of Functioning (GAF) scale, and Beck Anxiety Inventory (BAI). Additionally, the Clinical Global Impression Scale was administered to the schizophrenia patients. When comparing the two groups, the schizophrenia group had significantly higher PANSS total and subscale scores, CDSS, and BAI, while all the WHOQOL-BREF TR subscale scores, FRSS total and subscale scores, and GAF scores were significantly lower. No significant differences were found in terms of functionality and quality of life between sexes. Patients who were married, had a university degree, had a higher income level, had previously worked, or were currently employed had significantly higher functionality and quality of life scores. Those with a history of suicide attempts exhibited significantly lower social functionality and physical, psychological, and environmental quality of life scores, while the presence of comorbid conditions was found to negatively impact their physical quality of life. Overall, general quality of life was positively correlated with all the components of functionality in the schizophrenia patients. Negative symptoms and disease severity in schizophrenia were found to have a significant negative impact on the patients' social, occupational, and daily functioning, as well as their quality of life. Assessing functionality and quality of life is as important as symptom improvement in monitoring patients and determining outcomes. It is recommended to develop psychosocial interventions aimed at enhancing the functionality and quality of life of schizophrenia patients.