Akciğer kanserinde masada evreleme ve sağkalım
  1. Tez No: 857855
  2. Yazar: SİPAN BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ VOLKAN BAYSUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK), cerrahi rezeksiyon uygulanabilen hastalarda, 5 yıllık sağ kalım oranları, TNM sınıflamasının 7. versiyonuna göre, evre IA'da %83, IB'de %71, IIA'da %57, IIB'de %49, IIIA'da %36 ve IIIB'de %23 olarak rapor edilmiştir. 8. TNM sınıflamasında, evrelemenin prognoz üzerindeki etkisi daha da vurgulanmış ve 5 yıllık sağ kalım oranları, evre 1A1'de %90, 1A2'de %85, 1A3'de %80, 1B'de %73, 2A'da %65, 2B'de %56, 3A'da %41, 3B'de %24 ve 3C'de %12 olarak güncellenmiştir. Bu prognostik farklılıklar, özellikle T ve M kategorilerindeki değişikliklerle ilişkilidir. Lenf nodu tutulumunun değerlendirilmesi, hastanın ideal tedavi seçeneklerinin belirlenmesi ve prognozun tahmin edilmesinde kilit bir faktördür. Önerilen, ancak sekizinci evreleme sistemine dahil edilmeyen N kategorisine ilişkin değişiklikler de literatürde yer almaktadır. Akciğer kanseri cerrahisinde, lenf nodu diseksiyonu, evrelemeyi doğru bir şekilde yapabilmek için kritik bir adımdır. KHDAK tedavisinde, mediastinal lenf nodu diseksiyonu, rezeksiyondan önce veya sonra gerçekleştirilir. Ancak, cerrahi sırasında sadece bazı N1 lenf nodları çıkarılmaktadır. Kesin ve doğru evrelemeyi sağlamak amacıyla, örnekler formaldehit solüsyonuna konulmadan önce, ameliyat sahası dışında N1 lenf nodları çıkarılıp patolojiye gönderilebilir. Formaldehit solüsyonuna maruz kalan doku örneklerinde, kimyasal maddenin etkisiyle doku yapısında bozulma ve lenf nodu ile parankim hacminde küçülme olabileceği, bu durumun yanlış negatif sonuçlara yol açabileceği endişesi bulunmaktadır. Bu çalışmada, cerrahi ile tedavi edilen KHDAK hastalarında, bir veya daha fazla N1 lenf nodunda (10, 11, 12, 13, 14 numaralı nodlar) tümör metastazının doğru olarak tespit edilmesi için diseksiyon yönteminin evreleme ve sağ kalım üzerindeki etkilerini inceledik.
Özet (Çeviri)
In non-small cell lung cancer (NSCLC) patients who are eligible for surgical resection, the 5-year survival rates, according to the 7th version of the TNM classification, are reported as 83% in stage IA, 71% in IB, 57% in IIA, 49% in IIB, 36% in IIIA, and 23% in IIIB. With the 8th TNM classification, the impact of staging on prognosis has been further emphasized, and the 5-year survival rates have been updated to 90% in stage 1A1, 85% in 1A2, 80% in 1A3, 73% in 1B, 65% in 2A, 56% in 2B, 41% in 3A, 24% in 3B, and 12% in 3C. These prognostic differences are particularly associated with changes in the T and M categories. The evaluation of lymph node involvement is a key factor in determining the patient's ideal treatment options and predicting prognosis. Changes related to the N category, which were proposed but not included in the eighth staging system, are also present in the literature. In lung cancer surgery, lymph node dissection is a critical step to accurately perform staging. In the treatment of NSCLC, mediastinal lymph node dissection is performed either before or after resection. However, only some N1 lymph nodes are removed during surgery. To ensure precise and accurate staging, N1 lymph nodes (nodes 10, 11, 12, 13, 14) are removed and sent to pathology outside the operation field before being placed in formaldehyde solution. There is a concern that exposure to formaldehyde solution can cause tissue structure degradation and shrinkage of lymph nodes and parenchyma volume, potentially leading to false-negative results. This study investigates the effects of the dissection method on staging and survival in NSCLC patients treated surgically, focusing on the accurate detection of tumor metastasis in one or more N1 lymph nodes.