Serum ürik asit düzeyi ve serum ürik asit/kreatinin oranının kronik böbrek hastalığı ile ilişkisi
Relationship between serum uric acid level and serum uric acid/creatinine ratio with chronic kidney disease
- Tez No: 857856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalarında serum ürik asit(SUA), idrarda ürik asit ekskresyonu ve serum ürik asit/kreatinin (SUA/kre) oranının tahmini Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFH) arasındaki ilişkisi, SUA düzeyi ve SUA/kre oranının GFH göstergesi olarak karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nefroloji ve Dahiliye polikliniklerine Haziran 2022 ve Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş üzeri, GFH 15 ml/dak/1.73m2 üzerinde olan Evre 2-4 KBH hastaları ve kronik böbrek hastalığı olmayan hastalar olmak üzere toplamda 524 kişi dahil edildi. Aktif enfeksiyonu olan, diyalize girenler, renal transplant hastaları, gebeler, ciddi kalp, karaciğer, akciğer hastalığı, malignite öyküsü olanlar, herediter hiperürisemi ve gut hastalığı öyküsü olanlar, losartan ve alloprinol/febuksostat kullanım öyküsü olanlar çalışmaya alınmadı. Hastaların 440'ı KBH hastası, 84'ü KBH olmayan hastalardı. Hastaların demografik bilgileri, komorbid hastalıkları, kullandıkları ilaçlar kaydedildi. Son 1 ay içindeki yapılmış laboratuvar bulguları (BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, ürik asit, GFR, LDL kolesterol, HbA1c, ALT, 24 saatlik idrarda protein, kreatinin, albümin, ürik asit atılımı, spot idrarda albümin, protein atılımı) retrospektif olarak poliklinik kayıtlarından ulaşıldı. SUA/kre oranına göre, 24 saatlik idrarda ürik asit atılımlarına göre hastalar 3 gruba ayrıldı. Grupların demografik verileri, laboratuvar bulguları, idrar bileşenleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışma retrospektif kesitsel olarak tasarlandı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 524 hasta dahil edildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 55,3±15,9 olup %50,6 ile erkek ağırlıklıdır. Hastalar KBH olmayan, Evre 1-2 KBH, Evre 3-4 KBH olarak 3 gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the relationship between serum uric acid (SUA), urinary uric acid excretion and serum uric acid/creatinine (SUA/scr) ratio and estimated Glomerular Filtration Rate (GFR) in chronic kidney patients, and to compare SUA level and SUA/creatinine ratio as indicators of GFR. Materials and Methods: A total of 524 people were included in the study, including Stage 2- 4 CKD patients over 18 years of age, GFR over 15 ml/min/1.73m2, and patients without chronic kidney disease, who applied to Nephrology and Internal Medicine outpatient clinic between June 2022 and December 2023 was included. Those with active infection, those on dialysis, renal transplant patients, pregnant women, those with serious heart, liver, lung disease, a history of malignancy, those with a history of hereditary hyperuricemia and gout, those with a history of losartan and alloprinol/febuxostat use were excluded from the study. 440 of the patients were CKD patients and 84 were non-CKD patients. The demographic information of the patients, their comorbid diseases, and the medications they used were recorded. Laboratory findings in the last month (BUN, creatinine, sodium, potassium, uric acid, GFR, LDL cholesterol, HbA1c, ALT, 24-hour urine protein, creatinine, albumin, uric acid excretion, spot urine albumin, protein excretion) were evaluated retrospectively. Retrieved from outpatient clinic records. Patients were divided into 3 groups according to SUA/crea ratio and uric acid excretion in 24-hour urine. Demographic data, laboratory findings, and urine components of the groups were compared statistically. The study was designed as a retrospective cross-sectional study. Results: A total of 524 patients were included in the study. The average age of the study group is 55.3±15.9, with a male predominance of 50.6%. Patients were divided into 3 groups: nonCKD, Stage 1-2 CKD, and Stage 3-4 CKD.