Kazaların önlenmesine yönelik akıllı alarm sistemleri
Intelligent alarm systems through the preventing accidents
- Tez No: 85789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV KAZALARIN ÖNLENMESİNE YÖNELİK AKILLI ALARM SİSTEMLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Süleyman DEMİRCİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1999 ÖZET Kazaların meydana gelmesinde insanların yorgunluğundan ve stresli olmasından kaynaklanan dikkatsizliğin en önemli etken olduğu yapılan istatistiklerde ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada kazaların önlenmesine yönelik akıllı teknolojik sistemler üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede akıllı araçlar, akıllı yollar ve akıllı binalar üzerinde durulmuştur. Bütün bunları verirken son zamanlarda uygulama alanları oldukça artan GPS ve buna bağlı sistemlerin birbirleri ile olan entegrasyonlarından bahsedilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 2400 Kazalar, Akıllı Alarm Sistemleri. 74 Doç.Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
INTELLIGENT ALARM SYSTEMS THROUGH THE PREVENTING ACCCİDENTS ( M.Sc.Thesis ) Süleyman DEMİRCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Statistical researches show that uncarefullness due to the the fatigue and stress of people has an important role in causing accidents. In this study, it was emphasized in intelligent alarm systems to prevent accidents. In this manner, it was mentioned about intelligent vehicles, intelligent roads and intelligent buildings. We also discussed about GPS( Global Positioning System ) and GPS systems of which applications have been increasing in recent days. Science Code Key Words Page Number Adviser 2400 Accidents, Intelligent Alarm Systems. 74 Associate Professor Mehmet ERO?LU